İletkenlik Tayini Nedir?

Suyun elektriği iletme gücünün analiz edilmesine iletkenlik tayini denir. Suda yük taşıma özelliği olmadığı için elektrik akımı iletilmez. İyonlara ayrılan su, elektrik akımını taşır. Ayrılan bu iyonların sayısı iletkenliğin gücünü gösterir.  Su içinde bulunan iyonların cinsi elektriksel iletkenlik tayini ölçümünü daha net gözler önüne serer.

Doğal sularda iletkenlik çok düşüktür. Bunun nedeni de doğal suların saf olmasıdır. İletkenlik değeri 400 ile 2000 mikroom aralığında bulunmak zorundadır.

İletkenlik Tayini Nasıl Yapılır?

İletkenlik tayini uzman ekibi ve malzemeleri olan laboratuvar ortamlarında yapılır. Burada su örneğindeki anyonların ve katyonun iletkenlik özelliği kullanılır. Bu işlem kondüktivimetre ile gerçekleştirilir. Suyun iletkenlik ve tuzluluk oranlarının saptanması Bu sayede gerçekleştirilmiş olur.

İletkenlik ölçümü ohm ya da megaohm şeklinde bir ölçümle karşınıza çıkar. Yaptırdığınız ölçüm işlemlerinin raporlarında bu detayların açıkça görünüyor olması şarttır. Aksi takdirde güven veren, nesnel ve doğru bir bilgi olmaktan çıkacaktır.

iletkenlik tayini

Kimler Talep Eder?

İletkenlik tayini kolay ve çabuk yapılan bir işlemdir. Üretim konusunda sudan ve iletkenlikten faydalanan her işletme bundan faydalanmak için talepte bulunur. Kaliteli hizmet vermek isteyen her firma bundan faydalanmakta ve işlerini kaliteli şekilde devam ettirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle son dönemlerde ön arıtma işlemi sonrası arda kalan suyun, sulama veya başka bir amaçla kullanarak değerlendirmek isteyenlerin çok fazla tercih ettiği görülür. Bu kişiler rapor doğrultusunda düşündüğü projeyi harekete geçirmelidir.

İletkenlik Tayini Kimlere Yaptırılmalı?

İletkenlik tayininden faydalanmam isteyen işletme sahipleri, çalışmak istedikleri analiz laboratuvarını iyi seçmelidir. Ölçümlerinin doğru ve güvenilir olması işletmenizin geleceği için önem arz eder. Ölçüm kalitesi yüksek olan analiz firmaları, TS EN ISO/IEC 17025 standartlarına göre çalışmalarını yapar. Firma araştırması yaparken bu durumları göz önünde bulundurmanız istenir.

Yaptığı işi özümseyip, gereken dikkat ve titizlikle çalışmalarını sürdüren firmanın internet adresine https://www.istekanaliz.com/İletkenlik-tayini adresinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Firma, yaptığı kaliteli ölçüm sonrasında hazırladığı rapora ulaşmanız için online rapor alma ekranını da sizlere sunmuştur. Firmadan bilgi gelmeden sayfa üzerinden takip ederek sonucunda ulaşmanız da bu sayede mümkün hale gelir.

Yanıtla