Güreş Sporu Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Güreş dünyanın köklü spor dallarından bir tanesidir. Ülkemiz de güreş dendiğinde dünya üzerinde akla ilk gelen ülke olur. Ülkemizin yanı sıra Yunanistan ve Arap ülkelerinde de popüler olan bu spor dalının tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır.

Herkes güreş sporunun ne olduğunu bilse de güreş nedir sorusunun yanıtını vermekte zorlanır. Güreş, belirlenen kuralların dışına çıkmadan, güç kullanarak rakibe karşı galip gelmeye çalışılan spora verilen isimdir. Her iki tarafın amacı da rakibinin sırtını yere getirmektir. Dünyanın her yerinde kabul gören bu spor düzenli antrenman ve kas gücü gerektirir.

güreş

Güreş Nasıl Ortaya Çıktı?

Sorulan güreş nedir sorusu kadar güreş ne zaman ve nasıl ortaya çıktı sorusu da çok büyük önem taşır. Maalesef ülkemizin en başarılı olduğu dallardan bir tanesi olan güreşin tarihi birçok insanımız tarafından bilinmez.

Güreşe ait kanıtlar çok eskiye dayanmaktadır. Mısırda taşlara çizilen resimlerde insanların güreştiği ve bölgedeki yüzlerce insanın bunu izlediği görülmektedir. Güreşin dünya üzerindeki tarihi M.Ö. 3. yüzyıla dayanmaktadır. Çin kaynaklarından alınan bilgilere göre Türklerin bu sporla tanışması M.Ö. 2. yüzyılda yaşanmıştır. O günden beri de toplumumuzdan hiç uzak kalmamış ve gelişimini sürdürmüştür.

İnsanlar ve diğer canlılar her zaman birbirlerine üstünlük kurmak için mücadele verirler. Birçok hayvan türünün birbiri ile sıklıkla kavga ettiği ve vücudunun en güçlü kısımlarını ortaya çıkararak karşı tarafa üstünlük kurmaya çalıştığı gözlemlenir. Bu durum insanlar için de söz konusu olmaktadır. İnsanlar birbirlerine üstünlük sağlamak adına fiziksel özelliklerini kullanırlar. Güçleri ile karşı tarafı yere sermek için çaba gösterirler.

Tarih boyunca insanların kendi aralarında yaptıkları bu kavgalar bir yerden sonra profesyonelleşmeye başlamış ve diğer insanlar tarafından karar verilen müsabakalara dönüşmüştür. İnsanların çok fazla yara alması belirli kurallar getirirken günümüzdeki güreşin temelleri atılmıştır. Ancak bu bilgiler her zaman bilim adamlarının çeşitli kaynaklardan yola çıkarak açıkladığı bilgilerdir. Kesinliğinden bahsetmek mümkün olmaz.

Güreş Stilleri Nelerdir?

İnsanlar güreş nedir sorusunun yanıtını öğrenirken güreş stilleri konusunda da bilgi sahibi olmak zorundadırlar. Güreş iki farklı stilde karşımıza çıkar. Bu stiller Grekoromen ve serbest stil olarak isimlendirilmiştir.

Grekoromen güreşte ayak kullanmak ve ayaktan güç almak yasaktır. Yalnızca vücudun üst kısmı kullanılarak rakibi yenmek için çaba sarf edilir. Serbest stilde ise vücudun her bölgesini kullanmak serbesttir. Ülkemizde serbest stil çok daha popülerdir. Ancak grekoromen stilde yarışan ve ülkemizde madalyalar getiren onlarca sporcumuz bulunur.

Yanıtla