Kapatıldığında Bile Enerji Harcayan Şeyler

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Artık her şey enerji ile çalışıyor. Teknolojinin girmediği yer, ortam yok. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan teknoloji evimizdeki tüm eşyalarda enerjiyi de bize getirmiş oluyor. Bazı eşyalar kapatıldığında bile enerji harcamaya devam ediyor. Elektrik faturanızın ay sonunda tuzlu gelmesinin sebebini çok uzakta aramayın ve bunlarla yüzleşin.

elektrik

elektrik

Devir Tasarruf Devri

Evimizde gözümüzden kaçan bazı aletler elektrik faturalarının pahalı gelmesine yol açıyor. Çünkü bu aletler kullanılmadığı zamanlarda da enerji yani elektrik harcamaya devam ediyor. Kapatsanız bile enerji harcayan aletlerin başında şarj cihazları geliyor. Telefonunuzu şarja takıyorsunuz. Bu gayet normal bir şey. Fakat şarjınız dolduğunda şarj aletini de prizden çekin. Şarj aleti prize takılı olarak kaldığında enerji harcamaya devam ediyor. Güçleri oldukça azdır. Çok fazla yansımaz faturaya ama yine de hatırı sayılır bir pay vardır.

elektrik tasarrufu

elektrik tasarrufu

Televizyon alıcıları elektrik faturalarının en büyük düşmanıdır neredeyse. Kumandadan televizyonu kapatıyorsunuz ama fişi çekmiyorsunuz. Televizyon alıcısı açık. Bu da elektriğin gitmeye devam etmesine sebep oluyor. Faturayı 5 kat etkiliyor. Aklınızda bulunsun. Güç düğmesinden televizyonu kapatmak sadece cihazı dinlenmeye alır. Fişi çekmeye özen gösterin. Bu yıllık 90 TL kaybetmenize neden olur. Bilgisayar ve laptoplarda da durum aynıdır. Siz cihazı uyku modunaalırsınız ve kapatmazsınız. Yani fiş takılı kalır. Bu da yılda 350 TL’den olmanıza neden olur. Dikkatli olun.

Yanıtla