Ketojenik Diyetin Özellikleri Nelerdir?

Sağlıklı bir beslenme programını içerdiği için önerilen bir diyettir. Düşük karbonhidratlı bir yemek listesinden oluşur. Protein ve yağ bakımından zengin yiyeceklerden oluşur. Vücudun glikoz kaynağı olan karbonhidratı düşük miktarlarda alacaksınız. Her karbonhidrat bakımından fakir diyetler ketojonik değildir.

diyet

diyet

Ketojenik Diyette Hangi Besinler Tüketilir

Şeker hastaları ya da kanser hastalarının da uygulayabileceği diyet odluğundan son derece sağlıklıdır. Küçük porsiyonlarla yemek yenir ve kişi uzun süre kendini tok hisseder. Ekmek, pirinç, makarna, patates, soslar ve şeker diyetin içinde bulunmaz. Yeşil sebzelere ağırlık verilir ve zeytinyağı kullanılır.

Brüksel lahanası, karalahana düzenli olarak tüketilebilir. Yediğiniz sebze ve meyvelerin doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Balık, yumurta, keçi eti, dana eti tüketilir. Taş devri diyeti ile kısmı benzerlikler gösterir. Bitter çikolata ise belirli miktarda tüketilebilir. Zeytinyağı, fıstık ve fındık yağı bu diyette kullanılır. Dengeli bir beslenme programına sizi sokacağı için sağlıklı kilo verir ve yaşam felsefeniz haline getirebilirsiniz.

diyet yapmak

diyet yapmak

diyet yapmak

Diyette dikkat edilmesi gerekenler karbonhidrat miktarının çok düşük alınmasıdır. Esmer pirinç tüketirken yanında mutlaka salata yemelisiniz. Yoğurt ise düzenli olarak her öğünde alınmalı. Su içilmeli ve günde yarım saat yürüyüş ya da egzersiz yapılmalı. Sağlıklı bir yaşam tarzını sizlere kazandırdığı için gün içinde yorgunluk hissetmez ve kendinizi zinde bulursunuz. Çok farklı hastalık türlerinde de bu diyet hastalara önerilir.

Yanıtla