Akne Nasıl Geçer?

Akne meydana gelişinde, kalıtımsal, vücut için gereken besin maddelerini alma, çevre ile ilgili etkenler ve hormonların görevi vardır. Her iki türde de testesteron hormonunun görevi bulunmaktadır. Kimi olaylarda testesteron hormonu çok iken kimi olaylarda  testesteron olağan fakat yağ gözelerinin testesterona cevabı haddinden fazladır.

Ebeveynlerin birinde akne bulunması evlatlarında akne meydana gelmesini kolay bir duruma getirmektedir. Bazı ilaçların bilhassa hormon ilaçlarının akne çoğaltıcı niteliği bulunmaktadır. Kimi olaylarda derinin haddinden fazla yağlı olması ana etkendir. İltihaplı sivilcelerin yoğun olma durumu kış ve sonbahar mevsiminde çoğalma gösterebilmektedir.
Akne türleri:

Akne Conglabata: Aşırı kitle ve iltihaplarla ayırt edilmiş bir akne çeşididir. Daha çok vücutta görülmektedir. Polikistik over illeti, haddinden fazla tüy çıkmasına ve regl düzensiz olması durumu ile beraber görülebilir. Akneler yoğun belirtiler bırakabilirler.

Akne Vulgaris: Çoğunlukla akil baliğlerde görülebilen olağan iltihaplı sivilcelerdir. Daha çok çehre de görülmektedirler. Siyah benekler ve sarı örtülü papüller biçimindedir. Makro biçiminde oluşan şiş bölgeler ve kitleler çoğunlukla görülmemektedir. Vaktinden önce yapılacak iyileştirme ile oluşacak yara izinin ilerlemesi daha minimuma indirilebilmektedir.

Akne Fulminans: Daha çok akil baliğ erkeklerde görülebilen kızdırma ile mafsal ağrısı ve aşırı iltihaplı sivilcelerle ayırt edilmiş bir hastalıktır.

Akne Teşhisi Ve Ayırıcı Teşhisi

Akne, bilhassa hızlı ilerleyen olaylar kimi illetlere eşlik edebilmektedir. Bu sebeple yalnızca kozmetik problem olarak kabul görmemesi gerekmektedir. Akne ile birlikte dişi çocuklarda gereğinden fazla tüylenme, reglin düzensiz olma durumu, tip 2 diabet, yumurtalık kitleleri olabilmektedir. Bu tip olaylarda hormonla ilgili laboratuvar araştırmasının kesinlikle uygulanması ve bu olayın altında yatan hastalığın iyi edilmesi gerekmektedir.
Akne tedavisi nasıl uygulanmalı:

Akne iyileştirmesinde a vitamini ile alakalı kimyevi bir bileşik olan retinoid adı verilen ilaçların merhem ve oral yoldan şekilleri kullanılabilmektedir. Derinin yağ bezlerinin salgıladığı madde olan sebum maddesinin istikrarının sağlanması için tesirli deri arınma işleminin mutlaka yapılması gerekmektedir. Antibiyotiklerin de sivilce iyileştirmesinde rolü vardır. Merhem ya da ağızdan biçimi seçilebilmektedir. Yağ bezlerinin etkinliğini baskı altına almak ve yeni beyaz nokta meydana gelmesini engellemek içinde ilaçlar daha iyi duruma getirilmektedir.

Akneli Tenin Bakım İşlemi Nasıl Olmalı

Çehrenin şahsi sabunlar ya da arındırıcı jel eriyiklerle gün içinde iki kez yıkanması gerekmektedir. Akneli ten ciltte meydana gelen değişik renk oluşumuna karşı çok duyarlı olmaktadır. Bu sebeple içinde yağ olmayan güneş kremlerinin cilde uygulanması gerekmektedir. Bu merhemler hatta teni nemlendirme işlemini yapmaktadır.

Yanıtla