Alışveriş Hastalığı Nasıl Yenilir?

Düşünülenin aksine alışveriş yapmak yalnızca kadınların değil aynı zamanda erkeklerin de en fazla üzerinde durdukları şeylerden bir tanesi. Birçok insan alışveriş yaptıkları zaman kendini çok iyi hissettiklerini söylüyorlar. Lakin kimi zaman ipin ucunu kaçırdıkları için maddi açıdan oldukça zor durumda kalabiliyorlar. Şimdilerde ise alışveriş hastalığı “oniomania” olarak adlandırılmış durumda.

alışveriş

alışveriş

Vitrinlerden ve Alışveriş Sitelerinden Kendinizi Uzak Tutun

İnternet artık herkesin elinin altında. Bu durum farklı avantajları beraberinde getiriyor olsa da dezavantajları da yok değil. Alışveriş hastası olarak kendini tanımlamakta olan pek çok kişi günün büyük bir kısmını online alışveriş sitelerinde geçiriyor. Ve güzel olarak gördükleri şeyleri kredi ya da banka kartının yanı sıra kapıda ödeme gibi seçenekleri seçerek satın alıyor. Aynı zamanda dışarıya çıktıklarında kendilerini vitrinlere bakmaktan alamazlar. Dolayısıyla öncelikli olarak alışveriş siteleri ve vitrinlerden uzak durmak önemlidir.

Kredi Kartlarını Kullanmayın

Kredi kartları artık pek çok kişinin cüzdanlarında olmazsa olmazlarından bir tanesi. Fakat kredi kartlarının yanlış kullanımı sonrasında ise kişiler yaptıkları alışverişlerden ötürü kendilerini pişman hissedebiliyorlar. Halbuki kendine hakim olamayacağını kişilerin kredi kartı kullanmayı bırakması en doğrusu olacaktır.

alışveriş hastalığı

alışveriş hastalığı

Alışverişe Belirli Bir Para Limiti İle Çıkın

Alışverişlerin nakit para ile yapılması, gereksiz harcamaların önüne geçilmesini sağlayacaktır. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey, çok fazla nakit paranın yanda taşınmamasıdır. Böylece alışveriş esnasında kontrolü kaybetme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Yanıtla