Kişisel Gelişim Nasıl Geliştirilir?

Yaşam boyunca insanlar sürekli gelişim içindedir. Bunun için büyük çabalar sarf edilebilir. Hayatın sürekliliğinin devam etmesi için şarttır. Bu yüzden yapımız gereği buna odaklanır ve bunun üzerinde uğraşlar veririz. Hepimizin ilgi alanları farklıdır tabi ki. Sizler bu makaleyi okuduğunuza göre kişisel gelişim nasıl geliştirilir? Sorusuna cevap arıyorsunuzdur.

Kişisel gelişimin temeli insanın kendini geliştirme çabasına dayanır. Hangi konu olursa olsun dünyaya gözlerimizi açtığımız o an başlar aslında gelişim. Sürekli kendimize yeni şeyler katarız. Eğitim hayatımız, ailemiz ve çevremizin bu konuda birçok faydası vardır.

Peki, öğrenmek size haz veriyor mu? Yeni şeyler duymak, kendinin farkına varmak, yeteneklerinize bir yenisini daha eklemek peşinde misiniz?  Robotlaşan şu dünya üzerinde geri plana atılan gelişimin tekrar canlanacağını hissetmek hala bir yerlerde şanslı insanlar olduğunu düşündürüyor. Hayatı anlamlandırmak ve bir adım ileriye gidebilmek çok değerli bir şey. Bunu fark ettiğiniz an değişimin ve gelişimin tadını alabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Nasıl Geliştirilir?

1) Okuyun

Gelişim için herkesin bildiği gibi okumak en başta yer alan bir eylemdir. Okuduğunuz kadar bilgi alırsınız.

2) Hobi Edinin

Öyle ki hepimizin birer hobisi vardır. Bunları temel hobilerdir. Kendinizi iyi hissedeceğiniz yeni şeyler denemeye değer. Bu bir spor, müzik olabilir. Ya da içinizde ki çocuğu da çıkarıp onunla dans edebilirsiniz. Dans, el işlemeciliği, fotoğrafçılık gibi birçok alanda hobi yaratabilirsiniz. Tüm bunlar mantığınızı, duygunuzu zorlayacak olsa da sizi esnetip eğlenirken geliştirir.

3) İlham Veren Bir Köşeniz Olsun

Hepimizin hayalidir huzurlu bir köşe. Rahatça dinlenebildiğiniz, çalışabildiğiniz bir yer. Bu sizi heveslendirir ve çalışırken bile dinlenebilmenizi sağlar.

4) Erken Bir Saatte Uyanın

Daha kaliteli bir yaşam için erken kalkmayı tercih edin. ”erken kalkan yol alır” sözü aklınızın bir köşesinde bulunsun. Doğanın ışığından daha verimli bir şekilde yararlanmak istemez misiniz? Kişisel gelişim araştırmacıları da her zaman erken kalkın tavsiyesinde bulunur.

5) Rekabet Edin

Kişisel Gelişim Nasıl Geliştirilir? Bu soruya en etkili cevap rekabet olur bence. Rekabet sizi her zaman diri tutar. Hırs verir ve daha başarılı olmanızı sağlar.

6) Hatalarınızı Görmeyi Öğrenin

İnsanız ve bizim de birçok hatalarımız vardır. İnkar etmeyin. Kabul edin ve değiştirip devam edin.

7) Olumsuz İnsanlardan Uzaklaşın

Çevrenizde kim varsa siz de onların ortalaması olursunuz. İlla ki olumsuz insanlar vardır etrafımızda. Onlardan uzaklaşın ve  pozitif insanlar size ilham versin.

 8) Günlük Tutun

Günlük kendi farkınıza varabilmenizi sağlar. Her gün yazarsınız ve kendinizi yeniden keşfedersiniz. Kalem ile kağıt ile konuşun. Zamanla göreceksiniz ki kendinizi yeniden tanımışsınız.

9) Televizyon İzlemeyi Bırakın

Televizyon izlemek sizi hipnotize eder. Farkında olmadan bu girdapta kişiliğinizi geri plana atıyor. Özellikle kendinizi hep mutsuz bir hayat sürüyor gibi hissettiren o programlar sizleri televizyon tutkunu haline getiriyor. Televizyon izlemeyi bırakın ve kendinizi yeniden keşfetmenin tadına varın.

10) Geçmişi Silin

Etrafınızda eminim geçmişe takılıp kalan fazlasıyla insan vardır. Geçmiş sizleri hep mutlu etmez. Bu mutsuzluğa biraz sağır olmalısınız.

11) Nazik ve Nezaketli Olun

Nezaket kişilikte ki en temel ilkedir. İnsana değerli hissettirir. Sevgi, saygı ve şefkat her zaman büyüyerek çoğalır. Gösterilen nezaket kişiliğinize gösterdiğiniz saygıdır aslında.

Yanıtla