Ankara’da Gezilecek Ücretsiz Müzeler  

Ankara’da gezilecek ücretsiz müzeler birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ankara konumundan dolayı oldukça eski olan tarihlerden bu yana ortak bir noktada yer almaktadır. Coğrafi özellikleri hariç politik anlamı ve tarihsel yönü açısından da oldukça önemlidir. Bu sebeple Ankara gezmek için sıklıkla tercih edilen bir şehirdir. Bu yazımızda Ankara’da bulunan ücretsiz müzeleri bir araya topladık.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Bu müze, Ankara Kalesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. İnsanlık tarihinin kronolojik olarak sunuluşuna ev sahipliği yapmaktadır. Kendisine özgü olan koleksiyonları ile, ziyaretçileri tarafından oldukça beğenilmektedir. Müzekart ile bu müzeye ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Ankara'da Gezilecek Ücretsiz Müzeler  

Müzede yer alan bölümler; Yontma taş çağı, Kaba taş çağı, bakır çağı, Asur ticaret kolonileri çağı, tunç çağı, Hitit İmparatorluğu ve eski Hitit çağı, Frig çağına ait eserlerin bulunduğu bölümler vardır.

Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Ankara’da gezilecek ücretler müzeler arasında oldukça ziyaret edilen bir müzedir. İstiklal Marşı’nın yazıldığı ev müze haline getirilmiştir. Hamamönü ilçesinde yer alan müzede, Mehmet Akif Ersoy’un salonu ve yatak odası bulunmaktadır. Salon içerisinde Mehmet Akif Ersoy’un balmumu heykeli ve bazı kişisel eşyaları sergilenmektedir. Bu müze, Taceddin Sultan Dergâhı olarak bilinmektedir. Müzeye giriş ücretsizdir bununla birlikte müze ile ilgili bilgileri içeren broşürler de ücretsiz bir şekilde alınmaktadır.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara’da yer alan müzeler arasında en anlamlılarından biridir. Anıtkabir’de bulunan müzede, Mustafa Kemal Atatürk’e ait kişisel eşyalar, Atatürk balmumu heykeli, Mustafa Kemal Atatürk’ün katılmış olduğu savaşların 3 boyutlu gösterildiği bölümler, madalyalar ve resimler sergilenmektedir. Ayrıca müze içerisinde hediyelik eşya satışı yapılan bir yer ve kafeterya vardır.

PTT Pul Müzesi

PTT Pul Müzesi, modern bir müzedir. Müze içerisinde, Dünya pulları, Osmanlı Devleti tarafından kullanılmış olan pullar, Anadolu Hükümet Pulları ve Türkiye Cumhuriyeti pulların ait olan birçok koleksiyon bulunmaktadır. Ayrıca müzenin karşı tarafında, Ziraat Bankası Müzesi de bulunmaktadır. İki müzeyi aynı gün içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Yanıtla