Nutella ve Kanser İlişkisi

Nutella hakkında son dönemlerde ortaya çıkan haberler nutella sevenlerin gözünden kaçmadı. Nutella yapılırken kullanılan palmiye yağı kansere davetiye çıkarıyor, iddiasını Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi belirtti. Isıtılan palmiye yağı diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli maddeler içeriyor. Palmiye yağının kullanıldığı birçok ürün bulunuyor. Çoğu ülke ise bu yağı şimdiden ürettiği ürünlerden çıkarmaya başladı.

nutella

nutella

Nutella’da Kullanılan Palmiye Yağı Kanserojen mi?

Nutella içinde kullanılan palmiye yağı ürünün raf ömrünü uzattığı gibi tadının lezzetli olmasını da sağlıyor. Palmiye yağı ısıtıldığında kanserojen maddeler ihtiva ettiği için şimdiden çoğu ürün raflardan indirilmeye başladı. Sıcak yerlerde rafine edilmediği için diğer bitkisel yağlardan iki kat fazla tehlike içeriyor.

Palmiye yağının kırmızı rengini ortadan kaldırmak ve kokusunu yok etmek için yüksek sıcaklıklar kullanılması kansere davetiye çıkarıyor. Atık maddelere neden olduğu için hazmı zor oluyor ve tümöre yol açtığı da düşünülüyor. Ürünlere pürüzsüz bir doku kazandırmak amacıyla yaygın olarak kullanılan palmiye yağı şimdiden yasaklı listesine girmeye aday gibi görülüyor.

nutella tüketimi

nutella tüketimi

Palmiye yağını birçok üründe görebilirsiniz. Tat olarak diğer gıdalardan daha lezzetli olduğu için şimdiden nutella sevenleri panik aldı. Dünya üzerinde ise birçok ülke şimdiden palmiye yağı içeren tüm ürünleri raflarından kaldırmaya başladı. Kanserojen etkisi araştırılan palmiye yağı ile ilgili araştırmalar devam ettikçe nutella sevenleri korku almaya başladı ve sevdikleri çikolatalı fındık ezmesini kara listeye almaya başladılar.

Yanıtla