Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Aile toplumunun en büyük taşlarından biride çocuktur. Çocuk anne ve babasından aldığı kalıtımsal özelliklerle dünyaya gelir. Çocukların ilk öğretmeni anne ve babasıdır. Özellikle anneler çocuklar için daha rol modeldirler. Anne çocuk ilişkisinde en önemli nokta sağlıklı bir iletişimdir. Çocuğun sağlığı ve beslenmesi kadar, aile ortamının sağladığı sevgi ve şefkatte son derece önemlidir. Bütün çocuklar anneleri ile vakit geçirmekten etkinlikler, aktiviteler yapmaktan hoşlanırlar.

anne çocuk

anne çocuk

Anne çocuğunu cesaretlendirip desteklerse çok daha iyi öğrenebilir. Ona gelecekte kendi problemlerine değişik çözümler üretebilmesi için yardımcı olur. Anne ve çocuk bir diğer önemli nokta ona zaman ayırmaktır. Unutmayalım ki çocuklar söylediklerinizi değil gördüklerini yaparlar. Anne ne istediğini bilirse çocukta ne vereceğini bilir.

Anne-Çocuk İlişkisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anneler çocuklara karşı babalar gibi sert olamazlar ve çocuklar bunu nerde ve ne zaman kullanacağını çok iyi bilirler. Bu yüzden eşlere çok önemli görevler düşmektedir. Çocuğa anne farklı baba farklı davranılmamalıdır. Çocuklar dünyaya geldiği andan itibaren tek güvendiği kişiler anne babasıdır. Anne babalar çocuklarının bir birey olduğunu ona hissettirmeli, dinlemeli, onları önemsemeli, sordukları sorulara cevap vermelidirler, bu sayede önemsendiklerini hissedeceklerdir.

çocuk anne

çocuk anne

Çocuklarınızın odasına girerken kapı çalmayı ve kendisinin de aynı davranışı göstermesini istemelisiniz.  Anneler ve çocukları gün içerisinde sürekli beraber oldukları için babalar ikinci planda kalırlar ve burada anne devreye girer çocuk ve çocuklarının gelişmesinde büyümesinde babaları ile ilişkisinde zaman ve zemin yaratmakta yine anneye düşmektedir.

Yanıtla