Dalgıçlık Nasıl Yapılır?

Dalgıçlık nedir?

Dalgıçlık, bir tüp aracılığı ile çoğunlukla keşif için yapılan bir su sporudur. Çeşitli ekipmanlarla denizin çok derinliklerine uzun süre için gidilebilir. Bu spor ilk olarak serbest dalıştan başlamıştır. Serbest dalış, hiçbir ekipman kullanmadan yapılan bir spor dalıdır.

Serbest dalış

Serbest dalış, tüp ve benzeri bir ekipman kullanmadan insanın sadece kendi nefesini kullanarak yaptığı spordur. Serbest dalış, su sporlarının en çok tercih edilenidir. İnsan sınırlarını oldukça zorlayan bir spor olsa da geçmişte 150 metre derinliğe dalabilen insanlar olmuştur.

Tüplü dalış  

Tüplü dalış, nefes alabilmek için çeşitli tüp gibi ekipmanlar kullanılan dalış sporudur. Serbest dalıştan çok daha derinliklere inilebilen bu dalış sporunda teknolojinin yardımıyla her geçen gün daha çok ilerleme kaydedilmektedir.

Dalış nasıl yapılır?

Tüplü ile serbest dalış sporlarında farklı ekipman ve teknikler kullanılır. Serbest dalış için ilk başta nefes alma yöntemleri ve yön tespit etme için destek almalısınız. Bu dalış derin sularda yapılmasa da bazen akıntıyla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu yüzden bu konuda da eğitim alınması gereklidir.

Tüplü dalışta ise serbest dalışın aksine tüp gibi nefes almaya yardımcı aletler kullanılır. Bu sporun bir diğer adı olan ”scuba” ayrıca bu yardımcı aletlerin de ismidir. Profesyonel yardım olmadan bu sporun yapılmaması gereklidir. Ülkemizde ve diğer ülkelerde ücretli destek veren yerler vardır. Öncelikle havuzda olan eğitimler daha sonra kademeleri olarak gerçekleştirilir.

Özellikle serbest dalışta olmak üzere iki dalış tekniğinde de profesyonel yardım olmadığı takdirde çok büyük riskler vardır. Nefes alıp verme yöntemi ve yön tespitinde bilgisi olmayan sporcular büyük risk altındadır. Eğer bir ekip ile dalış yapmak isterseniz su altında konuşamayacağınız için su altı işaretlerini de öğrenmeniz gerekmektedir. Ucuz olduğu için güvensiz malzeme kullanımından kaçınılmalıdır aksi takdirde çok büyük bir risk ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gerekli malzemeler nelerdir?

Kıyafet

Genellikle neopren ve kauçuk kıyafetler kullanılır. İsteyenler dalış kıyafetinin içine mayosunu giyebilirler. Tekrar hatırlatmakta fayda var kalitesiz ürünlerden kaçınmak sizin için en iyisidir.

Tüp

Dalış için en temel ekipman olan ve çelik veya alüminyumdan üretilen tüpler, basınç ve hava ile doludur. Su altında nefes almanıza yardımcı olur.

Ağırlık 

Serbest dalış için tercih edilen ekipmanlardan biri olan ağırlıklar inilmek istenilen derinliğe göre alınır.

Dalış motoru 

Genellikle tüplü dalış için tercih edilen ve yüzmeye yardımcı olan bir malzemedir.

Paletler

Tüplü ile serbest dalış sporlarının ikisinde de palet kullanılsa da bu iki palet arasında fark vardır. Serbest dalış için uzun, tüplü dalış için ise kısa palet tercih edilir.

Şnorkel

suyun altında nefes almak için kullanılan olan şnorkeller çoğunlukla maske ve gözlükle kullanılır. Genellikle serbest dalışlar için kullanılır. Çoğunlukla 25-30 cm civarında olur.

Yanıtla