Su İçeriği Yüksek Olan Besinler

Uzmanlar özellikle günlük yaşamda su tüketiminin öneminim hayati bir önem taşıdığını belirtmektedir. Bu yüzden her gün 8 bardak su içmeniz gerektiğini tüm uzmanlardan duyabilirsiniz. Bazı doktorlar ise hayat tarzınıza, vücut yapınıza, kilonuza ve genel olarak sağlık durumunuza bakarak buna uygun şekilde su içeceğiniz miktarı belirlemektedir. Özellikle kadınların günlük olarak 9 bardak yani 2,2 litre su içmesini tavsiye eden uzmanlar vardır. Erkekler için ise bir günde 13 bardak yani 3 litre su tüketilmesini uzmanlar önermektedir.

Su tüketmediğimiz zamanlarda vücudumuzun ihtiyacı olan suyu alabileceğimiz besinler bulunmaktadır. bu su içeren besinler özellikle vücudun su ihtiyacını bir süre gidermesi bakımından oldukça önem taşımaktadır. Karpuz ve ıspanak gibi pek çok meyve ve sebzenin su içeriği nerdeyse % 100 civarında olduğu bilinmektedir. Karpuz özellikle yaz aylarında serinletici bir meye olarak oldukça fazla tüketilen bir besin kaynağıdır. Karpuz özellikle şeker oranı yüksek bir meyve olması nedeni ile glisemik indeksi daha yüksektir bu nedenle insülin direnci ve diyabet sorunu olan kişilerin belli bir miktar özellikle 2 dilimi aşmamaları gerekmektedir.

Su İçeriği Yüksek Olan Besinler

Özellikle yeşil sebzelerde su oranı ıspanakta oldukça fazladır. Nerdeyse % 100 su olan ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerden su içeriği oldukça fazla olan besinlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ispanakta magnezyum oranı yüksektir ve magnezyum dışında başka pek çok önemli vitamin ve minerallide içinde bulunmaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler, alkali olmalarından dolayı, alkali mineral depolarımızı yenilemeye yardımcı olur ve vücudumuzdan kötü maddelerin atılmasına yardımı olması bakımından vücut sağlığı için önem taşımaktadır. Salatalık, özellikle su oranı olarak birçok besin ürününden daha yüksek su oranına sahiptir. Bir salatalıkta bulunan su oranı yüzde 95’e kadar dayanmaktadır. Günde sadece bir salatalık yemek hem vücudun su ihtiyacınım belli bir oranını karşılamasına yardımcı olması bakımından önemlidir.

Çilek ise % 92 kadarı suda oluşmaktadır bu nedenle yaz aylarında çokça tüketilen çilek su oranı bakımından vücudun belli bir oranda ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır. Sadece su oranının fazlalığı değil aynı zamanda daha birçok faydalı yanı ile çilek tüketimi vücudunuza oldukça fayda sağlaması bakımından tercih edebileceğiniz besin maddeleri arasında yer almaktadır. Bir portakalda ise % 85 civarında su içermektedir. Kış meyvesi olarak portakal hem içerdiği yüksek s oranı hem içerdiği zengin c vitamini ile özellikle tüketilmesi önerilen bir besin maddesidir. Bunun gibi birçok besinin içinde bulunan yüksek su oranı sayesinde vücudun ihtiyacı olan suyun bir kısmını bu meyve ve sebzelerden karşılamak mümkün olmaktadır. Özellikle su ihtiyacının günlük alınması gereken miktarının altına düşürmemek çok önemlidir. Bazı sağlık sorularını önleyerek daha sağlıklı bir vücut ve bağışıklık sistemine bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Yanıtla