Dekorasyonda Doğru Aydınlatmanın Önemi

Dekorasyon yaparken odalarınızın kullanım amacına göre doğru ışıklandırmayı belirlemeniz gerekir. İyi bir aydınlatma sistemi ile yaşam alanlarınızın konforunu artırır ve her odadan daha etkili faydalanırsınız. Aydınlatmada ilk dikkat edilecek nokta ortam ayarlamasının belirlenmesidir. Odanın tümüne yetmeli ve genel bir aydınlatma kaynağı ile odanın eşit şekilde aydınlatılmasıdır. Gizli tavan aydınlatmaları, avizeler ya da büyük lambederler ortam aydınlatmasında kullanılır.

aydınlatma

aydınlatma

Doğru Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Aydınlatma yaparken genel aydınlatmanın yanı sıra yakın plan aydınlatmalarından da yararlanmalısınız. Masa lambası, abajur, okuma lambası ya da tezgah üzeri aydınlatma sistemleri yakınlaştırma lambalarıdır. En önemli detay ise vurgu aydınlatmayı belirlemeniz. Vurgu aydınlatma düzeninde kendi ruh halinizi yansıtın. Sevdiğiniz köşeyi ön plana çıkarmak için mum, spot lamba, aplik kullanabilirsiniz.

Odalarınızın farklı noktalarına aydınlatma ürünleri koyarak farklı ışık kaynaklar da yaratabilirsiniz. Odanın değişik bölümlerine ışık kaynağı koyduğunuz zaman gözleriniz yorulmaz ve odanız daha güzel görünür.

dekorasyonda aydınlatma

dekorasyonda aydınlatma

Yatak odası için abajur, mutfak için tezgah aydınlatmalarından faydalanarak ortamı değişik derecelerde ışıklandırabilirsiniz. Dolap içi aydınlatma sistemleri de görev aydınlatma ürünleridir.

Banyonuz dar ve gölde sorunu yaşıyorsanız ayna üzerine görev aydınlatmaları takabilirsiniz. Ayna üzerinde yer yoksa yan taraflarına takılabilir. Aydınlatma ürünlerinin derecelerini ayarlarsanız ortamı istediğiniz şekilde ışıklandırabilirsiniz. Dimmer aydınlatma ürünleri ile ortamınızın aydınlatmasını kendi zevkinize göre ayarlayın. Işıklandırma sistemini doğru yaparsanız odalarınızın ferah görünümünü iki katına çıkarırsınız.

Yanıtla