Evde Ekmek Yapmak Zor mu?

Korona virüs salgının baş gösterdiği günümüzde birçok kişi evde kalarak virüs salgının engellenmesi için kendini izole etti. Bu dönemde evde kalanların en çok yer vermek istediği ise ekmek yapımı oldu. Evde kalarak izolasyonu sağlarken evden çıkma yasağı olanların ya da çocuklu olması sebebi ile her gün evden çıkma durumu ile baş edemeyenlerin tercih etmesinin yanı sıra daha hijyenik bir tercih olması sebebi ile de ekmek yapımına evlerde başlandı.

nutella

Evde ekmek yapmak işin yöntemini doğru bilmek ile alakalı olarak son derece kolay bir uygulamadır. Bu işlem için öncelikle kuru maya ve una ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerin yanı sıra su, şeker ve tuz yeterlidir.

Ekmek Yapılışı

Evde ekmek yapmak için öncelikle kuru maya, bir barda ılık su ve bir tatlı kaşığı şekeri karıştırıp mayalanması beklenir. On beş dakika kadar beklemenin sonrasından derin bir kâseye beş bardak un konularak havuz yapılır. Havuz içine maya katılır. Sonrasında iki bardak daha ılık su eklenir. Son zamanda bir bardak kadar daha un ilave edebilirsiniz. Yapışkan ve yumuşak bir hamur oluşur. Elinizi hamura eklediğiniz su ile temizleyebilirsiniz. Sonrasından bir saat kadar dinlendirip mayalanması beklenir. Mayalanma işleminin sonrasında hamurun havasını almak için ıslak eliniz ile yoğurarak dilediğiniz şekli verip önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına verebilirsiniz.

Yanıtla