Kirasını Ödemeyen Kiracılar için Ne Yapılabilir?

Ev sahibi olan kişilerin sık sık yaşadığı sıkıntılar arasında kiracıların kiralarını ödememesidir. Vaktinde ödenmeyen kiralar, ev sahiplerini zora sokabilir. Kiracılar önceden belirlenmiş olan sözleşmenin kurallarına uymazlarsa ev sahibinin kiracıyı tahliye etme hakkı ortaya çıkar. Ev sahibi, kirasını ödemeyen kiracıların karşısında hukuksal haklara sahiptir.

Uzun süre boyunca kirasını ödemeyen ve kira sözleşmesine uymayan kiracılar hakkında bu hukuksal haklar kullanılabilir hale gelir. Kiracılar ödeme yapmadığı zaman ev sahipleri iki ayrı yolu izlemeye başlayabilirler.

kiracı

kiracı

Kiracı kirasını ödemiyor ise ilk önce ev sahibi kiracısına ihtar göndermelidir. İhtar gönderdikten sonra da kiracı kirasını ödememekte ısrar ediyorsa ikinci bir ihtarname gönderilir. Yasalarda da belirtiği üzere ev sahibi ikinci ihtar sonrasında da karşılık alamazsa kiracıyı tahliye etme hakkına sahiptir.

Ev Sahipleri İcra Başvurusu Yapabilir mi?

İkinci ihtarname sonrasında kiracılar kiralarını ödemezlerse ev sahibi kiracıyı evden çıkartabilir. Bu tür durumlar dışında aynı zamanda icra başvurusu da yapılabilir. Ev sahiplerinin icraya başvurma hakları mevcuttur. Herhangi bir şekilde ihtar gerektirmeksizin icra dairesi tarafından açılabilecek olan bir icra başvurusu kiracılara gönderilebilir.

icra

icra

Ödeme emri geldikten sonra 30 günlük süreç içerisinde kiracının birikmiş kira borçlarını ödemesi gerekiyor. Aksi takdirde ev sahibi kiracının tahliyesini talep edebilir. Bu süreç içerisinde ev sahibinin tekrar icra müdürlüğüne başvurması da gerekebilir. Bu sonuç ile birlikte kiracıdan kira ödemesi tekrar talep edilir.

Yanıtla