Elektrikli Otomobil Nasıl Çalışır?

Elektrikli otomobiller her zaman gündemde olan şeylerdir. Hibrid otomobiller ile ilgili herhangi bir haber, genellikle elektrikli otomobiller hakkındadır. Bu araçlara sürekli ilgi gösterilmesi için çeşitli nedenler var; elektrikli otomobil benzinli arabalara göre daha az kirlilik yaratır, bu nedenle benzinli araçlara (özellikle şehirlerde) çevre dostu bir alternatiftir.

Elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil

Elektrikli Otomobil ile Benzinli Otomobil Arasındaki Temel Farklar

Elektrikli bir otomobil, en basit ifade ile bir benzinli motor yerine bir elektrik motoru ile çalışan arabadır. Dışarıdan, muhtemelen bir arabanın elektrikli olduğunu bilemezsiniz. Çoğu durumda, elektrikli arabalar benzinli bir arabayı dönüştürerek yaratılır ve bu durumda anlatılması olanaksızdır. Elektrikli bir otomobil kullandığınızda, genelde gerçek doğasına ipucu veren tek şey neredeyse sessiz olduğu gerçeğidir.

Yakıt hatları, egzoz boruları, soğutma hortumları ve emme manifolduyla benzinli bir motor sıhhi tesisat projesine benzer. Elektrikli bir araba ise kesinlikle bir kablolama projesidir. Kaputun altında, benzinli ve elektrikli arabalar arasında çok farklılıklar vardır:

  • Benzinli motor yerine bir elektrik motoru kullanılır.
  • Elektrik motoru gücü kontrolörden alır.
  • Kontrol cihazı gücü bir dizi şarj edilebilir pillerden alır.
Elektrikli araba

Elektrikli araba

Arabayı çalıştırdığınızda, akım aküden geçirilir. Denetleyici, pilden güç alır ve elektrik motoruna iletir. Akımı motora geçirmeden önce, kontrol cihazı, 300V DC’yi maksimum 240 volt AC, motor için uygun 2 fazlı güç haline dönüştürür. Elektrik motoru daha sonra elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirir. Mekanik enerji aracı ileri doğru hareket ettirir. Denetleyici bataryadan güç alıcısı olarak durur ve buna göre motora güç verir. Gaz pedalı ve kontrol cihazı arasında değişken potansiyometre bağlanır. Bu potansiyometre, denetleyiciye ne kadar güç sunması gerektiğini bildirir.

Yanıtla