Kontrol Kalemleri Ne İşe Yarar? 

Elektrik sektörünün demirbaşı olan kontrol kalemleri hayati önem taşımaktadır. Görünüş bakımından tornavidayı anımsatsa da işlem bakımından çok farklı bir özelliğe sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere bu araç kontrol etmek için kullanılır. Peki, bu araç neyi kontrol etmek için kullanılır? Elektrik akımının olup olmadığını belirlemek için kontrol kalemlerine başvurulur. Özellikle elektrik işlemleri sırasında elektrik çarpma riskine karşı hayati önem taşır.

Kontrol Kalemleri Ne İşe Yarar

Elinde kontrol kalemi bulunmayan bir elektrikçi görmek neredeyse imkânsızdır. Elektrik işlemleri sırasında elektriğin olup olmadığını tespit etmek için kontrol kalemi kullanılır. Kontrol Kalemi eğer yanıyorsa orada elektrik var anlamına gelir ve elektrik bağlantısı kesilip öyle işleme devam edilir.

Kontrol Kalemlerinde Çeşitlilik

Kontrol kalemleri kendi içerisinde iki farklı çeşide ayrılır. Bunlardan ilki temaslı kontrol kalemi ikincisi de temassız kontrol kalemidir. Temaslı kontrol kalemleri adından da anlaşılacağı üzere temas sonrasında elektrik olup olmadığını gösterir. Uç kısmı elektrik olup olmadığını öğrenilmek istenilen alana temas edilir.

Kontrol Kalemlerinin Özellikleri

Kontrol kaleminin arka kısmında ışık üreten bir sistem bulunur. Elektrik akımının gelmesiyle bu neon ışık yanar. Kontrol kalemi ile dokunulduğunda kontrol kaleminin arkasındaki ışık yanıyorsa orda elektrik olduğu anlamına gelir. Eğer ışık yanmıyorsa ise orda elektriğin olmadığı anlamına gelir. Teknolojinin gelişmesi ile temassız kontrol kalemleri üretilmiştir. Temas ettirilmeden de elektriğin olup olmadığı temassız kontrol kalemi çeşidiyle anlaşılabilir.

Kontrol Kalemi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kontrol kalemleri elektrik işlemleri sırasında olmazsa olmazlardan biridir. Günümüzde hemen hemen her evde kontrol kalemine rastlamak mümkündür. Fakat kontrol kalemleri çoğu zaman amacının dışında kullanılır. Tornavidayı andırmasından dolayı vida işlemlerinde kontrol kalemi kullanılır. Bu kesinlikle yanlış bir kullanım tarzıdır. Çünkü vida işlemleri sırasında kontrol kalemleri hasar görür. Özellikle uç kısımları deforme olur. Buda elektrik akımının olup olmadığını anlamak istenildiği zaman yaşanan deforme sonrasında kontrol kaleminin çalışmamasına sebep olur.

Ciddi yaralanmalara sebep vermemek için tornavida amacı ile kullanılmış kontrol kalemleri küçük elektrik akımının bulunduğu alanlarda denenip daha sonra daha büyük akımların olduğu elektrik işlemlerinde kullanılmalıdır. Uzun ömürlü kontrol kalemleri markaya ve firmaya göre değişkenlik gösterir. Uzun süre kullanabileceğiniz kaliteli ve bir o kadar da uygun fiyata sahip olan kontrol kalemlerine sahip olmak için https://www.cerpa-norm.com/kontrol-kalemleri sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla