Kot Pantolon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her mevsime ve her yaşa uyum sağlayabilen kot pantolonlar, günün kurtarıcısı olmakla beraber doğru seçildiği takdirde enfes duran kıyafetlerin başında geliyorlar. Kışın bol kazaklar ve botlarla sade şık görüntüye eşlik edebilen jeanler yazın croplar, salaş tişörtler, büstiyerler ile harika uyum sağlıyorlar. Kot pantolon için önemli olan detay doğru seçimdir. Doğru seçilen kot pantolon proporsiyonu daha ince gösterebilir. Görüntünün yanı sıra pantolonun rahatlığı da belirleyici etkenlerden olmalıdır.

kot pantolon

Kot Pantolon Modelleri Nelerdir?

Alışverişe çıkmadan önce kot pantolon modelleri ile ilgili bilgi sahibi olmak doğru seçim için önemlidir.  En çok karşımıza çıkan kot pantolon modelleri şunlardır:

Skinny Model: Dar kot pantolonlardır. Belden bileklere gittikçe daralırlar. Pek çok markanın Skinny jeans modeli bulunur.
Slim Model: Skinny modellere göre daha bol olan ama yine dar olan modellerdir.
Straight Model: Belden bileklere kadar bolluk durumu aynıdır. Düz kot pantolon modelleri aslında Straight modeldir.
Relaxed Model: Tamamen bol olan modeldir. Bol baldır ve bol paça pantolonlar Relaxed modeldir.
Low Model: Düşük belli pantolonlardır.

Vücut Ölçülerine Göre Pantolon Seçimi

Pantolonlar genellikle bel ölçülerine göre yapıldığı için vücut ölçülerinin bilinmesi ve ona göre pantolon seçilmesi gerekir. Belin en ince olduğu yer metre ile ölçülerek doğru beden belirlenebilir. Beden seçiminde kararsız kalındığı zaman dar olanı seçmek faydalı olur. Çünkü kotun içindeki streç lifler zamanla yıpranarak bollaşır.

Bacak boyu da pantolon seçimi için belirleyici etkenlerdendir. Bacak boyu gövdeye göre kısaysa ve daha uzun görünüm arzu ediliyorsa yüksek bel pantolonlara yönelmek gerekir. Yüksek bel pantolonlar aynı zamanda bel bölgesindeki fazlalıkları da kapatır. Kot pantolondaki arka ceplerin küçük ve yukarıda olması da kalçayı olduğundan büyük gösterir.

Ayakkabılara Göre Kot Pantolon Seçimi

Kot pantolonlarda boy değişikliği yapmak kolaydır fakat her ayakkabı her pantolona uyum sağlayamaz. Örneğin bol paça kotlar dolgu topuk, topuklu bot veya çizmelerle daha iyi uyum sağlar. Özellikle ispanyol paça kot pantolonlarda topuk yüksekliği önemlidir. Paçaların uzunluğu yürüyüşe engel olmayacak bir ayakkabıyla dengelenmelidir. Dar paça kot pantolonlar ise çoğu ayakkabı ile uyum sağlarlar.

Satın Almadan Önce Kot Pantolon İle Zaman Geçirin

Satın almadan önce beğenilen pantolonla zaman geçirmek önemlidir. Denenen kot pantolon ile yürümek, eğilmek, zıplamak, hareket etmek gerekir. Her yönüyle inceleyip tatmin olduktan sonra alışveriş bitirilmelidir. Genişleme payının hesaba katılması gerekir. Bu yüzden bir beden dar pantolonlar daha kullanışlı olur.

Renk ve Model Önemi

Son dönemlerde kot pantolonlar ilginç kesimleri ve işlenen desenleriyle ön plana çıkıyor. Asimetrik kesim paçalar, yırtık modeller ve pantolon üzerine işlenen şekiller ile yepyeni bir tarz oluşuyor. Özellikle diz kısmının yırtık olduğu modellerden yırtığın açılma olasılığının göz önüne alınması gerekir. Koyu renk kot pantolonlar ise daha şık ve zarif görünümleri ile açık renkli pantolonları geride bırakıyorlar.

Yanıtla