Lahana Turşusu Faydaları Nelerdir?

Turşuların her zaman birçok farklı formlarda yapılmasıyla beraber günümüzde çok farklı şekilde faydaları da bulunur. Hele ki her yemekte, çorbada kullanılan lahanalar, turşu olarak yapıldığında da besleyici yanı ve faydaları saymakla bitmiyor. Lahana turşusu özellikleri, faydaları ve tarifleri…

Lahana turşusu gibi turşu yapmanın beslenme alışkanlığı konusunda onlarca faydası vardır. Her mevsim tüketilebilir turşular konusunda lezzetiyle bereketiyle evlerde de olmazsa olmazlardan biridir. Yaz – kış hastalıklara şifa olan turşularla beraber istediğiniz gibi sindirim sorunlarından kurtulabilir, sindirim sorunlarına karşı turşu tüketebilirsiniz.

Aynı zamanda birçok turşu gibi lahana turşularının kanser önleyici faydası, bağışıklığı güçlendiren yararları da bulunmaktadır. Kalp hastalıklarına karşı engel olan ve karaciğer yağlanması sorunu olan kişilerin de bolca tüketerek faydalanacağı turşular, şekeri düzenleyen etkisine sahiptir.

Hem C vitaminiyle hem de minerallerce faydalı olan lahana sayesinde soğuk algınlığını önlemiş olabilirsiniz. Lifli ve düşük kaloriye sahip tok tutan özelliğiyle beraber turşuların ödem atıcı özelliği de bulunur. E vitamini sayesinde cildinizi, dişinizin sağlığını olumlu yönde etkileyen lahana turşularının içeriğinde bulunan flavonoidler, insan kanının kolesterolünü de düşüren bir etkiye sahiptir.

Lahana Turşusu İçerdiği Besin ve Vitaminler

Lahanalar içeriğinde A, C vitaminlerini içerir. Bunların yanı sıra pantotenik asit (B5), piridoksin (B6), tiamin (B1), riboflavin (B2) niasin (B3) gibi birçok temel vitaminleri de içeren lahana turşusu yapmak oldukça faydalıdır. Sodyum, potasyum açısından da zengin minerallere sahiptir.

Kemik Erimesini Azaltır!

Lahana turşusu tüketmek, içerdiği bol mineral sayesinde güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar. Bu sayede lahana turşusuyla beraber kemik sağlığınızı korur ve yaş ilerledikçe kemik erimesi vb. sorunların önlenmesini de sağlamış olursunuz. Çünkü lahanalar, içerdiği K vitamini ile magnezyum sayesinde oldukça yararlıdır.

Lahana turşularının yüksek demir içermesi sayesinde de vücudun metabolizmasında kan dolaşımında etkisi yüksektir. Enerji veren bu turşular, demir ve anemi gibi birçok hastalığın, zayıflığın da önüne geçmektedir. Ek olarak enflamasyon azaltan lahana turşusu, ağrıyı hafifletmesi, organik bileşikleri sayesinde de kas ve artrit ağrılarını hafifleten etkisiyle sağlıklı bir turşudur. Doğrudan ağrı kesici etkisi yaratmasıyla bilinir ve tavsiye edilir.

Yanıtla