Nasıl Ucuza Isınabilirsiniz?

Kış aylarında insanları zor duruma sokan ısınma faturaları alınacak birkaç önlemle düşürülebilir. Bu uygulamalar hem hayatı kolaylaştıracak hem de maddi açıdan yükünüzü hafifletecektir. Örneğin güneşli gün sayısı az olan kış aylarında perdeler güneş alan odalarda kapalı olmamalıdır. Güneş alan odalar diğer odalara göre yüzde 25 oranında daha çok ısınır bu da evin ısınması açısından önemlidir.

fatura

fatura

Kombinizi Sürekli Açıp Kapamayın

Evde soba kuran kişilerin baca ve soba boru tesisatına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Az odun ve kömür ile daha çok ısınmak için soba borularının çok uzun tutulmaması önerilir. Merkezi ısıtma sistemi söz konusu ise doğalgaz yerine kömür tercih etmek daha ekonomik olacaktır. Yine kombi kullanım saatlerine dikkat etmek gerekiyor. Örneğin kombiyi 50 derecede tutmak kafi olacaktır. Gece uykudayken ise 25 dereceye düşürmek daha hesaplı olacaktır. Kombiyi günlük olarak açmak ve kapatmak ise kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü açılıp kapanan kombi daha çok efor sarf eder ve daha çok yanmaya sebep olur. Bunun yerine düşük derecelerde yanması gerekir.

faturalar

faturalar

Ev içerisindeki ısı dengesini sağlayan en önemli etkenlerden birisi de kapı ve pencerelerdir. Şayet evinizin dış yalıtım sistemi yeterli bir derecede değil ise, kapı ve pencerelerde PVC kullanılmıyorsa bu durumu sünger yardımı ile destekleyebilirsiniz. Pencere ve kapı aralıklarına sünger koyarak sıcaklık korunabilir. Bu sayede maddi açıdan tasarruf sağlamış olacaksınız.

Yanıtla