Binanın sağlamlık testi nasıl yaptırılır?

Deprem kuşaklarından biri olan Alp Himalaya Deprem Kuşağında yer alan ve 3 adet fay hattı üzerinde bulunan Türkiye’de Batı Anadolu, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu olmak üzere 3 ayrı deprem bölgesi bulunmaktadır. Can kaybının ve deprem sonrasında yıkılan binaların oluşmasını önlemek büyük bir önem gerekmektedir. Bina bağlamlılık testi yaptırmak büyük bir önem teşkil ediyor. Türkiye’nin deprem kuşağında olarak, yapıların dayanıklı ve sağlam olması büyük önem taşıyor.

Binaların dayanıklılığı güven ve sağlık açısından sağlamlık testi yaptırması, gerçekten büyük önem arz ediyor. Gelişmiş tekniklerinin, beton, demir ve yapının alanın taramasıyla, laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilen testler, dayanıklılığı konusunda açık ve net bilgi verir. Bina sağlamlık testi uygulamaları; inşaat işleriyle ilgilenen yapı ve deprem uygulama araştırma konusunda hizmet veren firmalardan oluşur. Test aşamasında ölçümler yapılırken, binanın deprem risklerindeki dayanıklılığı net belirlenir. Ölçümler yapılırken özellikle binanın kolonları, temeli ve duvarları gibi ayrıntıları incelenir.

Binanın depreme dayanıklılığı test eden kurumları şöyle sıralayabiliriz; Belediyeler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Kaymakamlıklar ve Özel şirketler ile yapılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen lisansı almış olan firmalara bakanlık sitesinden ulaşarak bu firmalar ile anlaşarak bina sağlamlık testi yaptırmak daha doğru olacaktır. Binanın dayanıklılığını ölçmek isteyen ev sahipleri resmi durumlar hallettikten sonra ardından binaya uzmanlar gelir ve incelemeler başlar. Mühendis ve mimarların araştırmasıyla sağlamlık testi başlamış olur. Binanın zemini, temeli, kirişleri, duvarları, kolonları ve statik özellikleri üzerinde incelemeler röntgen yöntemiyle görüntülenir. Deprem kayıtlarına bakılır ve bu kayıtlar binanın bulunduğu konum, fay hatlarına olan mesafesi dikkate alınarak hesaplanır.

Binanın  durumu için bina rövelesi çizilir ve incelemeler için binadan karot alınır. Binanın kat sayısı deprem testinin etkileyen faktörlerden biridir, 5 kat ve üzeri binalarda en az beş kolonda inceleme yapılır. Bina sağlamlık testi nerelerde yapılmaktadır; Evlere, apartmanlara, sitelere, Okullara, üniversitelere, Hastanelere, sağlık ocaklarına, bakım evlerine, üretim tesislerine, fabrikalara, kamu kurum ve kuruluşlarına, tarihi binalara sağlamlık testi uygulanabilmektedir.

Yanıtla