Sosyal Medya İtibar Yönetimi Yapan Firma

Dijital dünyada gelişmeler her geçen gün değişmektedir. İnternet ortamında sürekli olarak yeni bir trend ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda ise sosyal medya kullanımı artışı oldukça belirgin hale gelmiştir. Bu yüzden de firmalar sosyal medya itibar yönetimi ile sanal ortamda da marka algısı yaratarak hızlı bir şekilde büyümeye başlamaktadır. Dijital ortamda itibar koruma hem bireysel hem de kurumsal açıdan çok önemlidir. Ancak öncelikle sosyal medya itibar yönetiminin ne olduğuna değinelim.

İtibar yönetimi, internet aleminde markanızla alakalı müşteri algısını doğru şekilde yönetmeye yönelik çalışmalarınızın tamamıdır. İnternet üzerinde düzenli olarak sosyal medya mecralarında markanızla ilgili yapılan tüm değerlendirmeleri ve yorumları sürekli izlemelisiniz. İnsanların markanızla alakalı görüşlerini doğru şekilde yönetirseniz sosyal medya üzerinde itibarını yönetebilirsiniz. Markanızla alakalı olumlu değerlendirmelerin yanında olumsuz değerlendirmeler de itibar yönetiminde önemlidir.

İnternet dünyasında yapılan araştırmalar olumsuz değinmelerin ilgiyi ortaya daha fazla çıkardığını belirtmektedir. Sosyal medya uygulamalarında markanızla alakalı ortaya çıkan sonuçlarda olumsuz bir ifade size büyük zarar verebilir. Öncelikle yapılacak çalışmalarda bu olumsuz algıları belirleyerek müşteri deneyimlerinin iyileştirilmesi önemlidir. İşte bu süreçte profesyonel bir ajans müşterileriniz ile aranızda körü görevi görecek. Böylece algının olumlu hale gelmesi adına size tüm detaylarda danışmanlık yapacaktır. Sosyal medya itibar yönetimi ile dijital ortamda markanıza karşı olumsuz algıları pozitif yöne çevirmeniz mümkün olacaktır.

Sosyal Medya İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalar  internet üzerinde kullanıcıların yüzde altmıştan fazlasının bir markadaki ürün ya da hizmetle ilgili birkaç tane olumsuz yorum okuduğunda fikrinin değiştiğini ortaya koymuştur. Yani tüketiciler için internet ortamında bir birey ya da marka ile ilgili genel görüş oldukça ayırt edici bir kaynaktır. Özellikle internet ziyaretçilerinin %95’i sosyal medya üzerinden yerel markalarla ilgili araştırmalar yapmaktadır. Verdiğimiz bu rakamlar sosyal medya itibar yönetiminin önemini daha gerçekçi şekilde gözler önüne sermektedir.

Markanızla ilgili internet dünyasında yer alan tüm detayları incelemeli ve gerekli değerlendirmeleri hemen yerine getirmelisiniz. Olumsuz olarak oluşmaya başlayan bir algı için daha ilk etapta bir aksiyon planı çıkarmalısınız. Ayrıca bu süreçte kullanıcılara geri dönüşler yapılması da önemlidir. Kullanıcılar ürün ve hizmetleriyle ilgili geri dönüş yaparak bilgi veren markalara olan güvenlerini korumaktadır. Sosyal medya paylaşımlarında ve olumsuz yorumlarda takipçilere profesyonel bir bakış açısıyla cevap verilmelidir. Böylece ziyaretçiler firmanızın profesyonel olduğunu düşünerek size karşı olumlu bir algı geliştirecektir.

Çevrimiçi Sosyal Medya İtibar Yönetimi

Sosyal medyada çevrimiçi itibar yönetimi çalışmalarında öncelikle kişilerin markanız hakkında söylediklerini dinlemelisiniz. Bunun için geri dönütleri olan bir dinleme sistemi oluşturmalısınız. Sosyal medyadan anahtar kelimeler özelinde tanıyan araçlarla marka algınıza ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinde markanıza yorum yapan kişilerle bağlılık kurma felsefesi geliştirmelisiniz. Bağlılık politikası çevrimiçi iletişimde sosyal medya hesaplarınızda etkileşimlere yanıt verme konusunda personellerinize verdiğiniz talimatlardır.  Bağlılık oluşturmak için olumlu ve olumsuz yorumları listelemelisiniz. Sonrasında ilgili birime yorumları aktararak gerekli cevaplar hemen takipçilere verilmelidir.

Sosyal medya itibar yönetimi için öncelikle bir ajanstan destek almalısınız.  Profesyonel bir destek sizlerin sosyal medya hesaplarındaki itibarınızı ölçülebilir hale getirecektir. Bu itibar değişimini ölçmek için özel araçları kullanan ajanslar kurumunuzun nereden nereye geldiğini gözle görülür ölçümlerle sizlere belli aralıklarla raporlayacaktır. Çevrimiçi sosyal medya itibar yönetimi hizmetleri için https://www.ajansio.com.tr/itibar-yonetimi adresine tıklayabilirsiniz. Uzman ekiplerimiz sizlere tüm sosyal medya hesaplarında itibarınızı oluşturma, koruma ve olumluya çevirme konusunda destek olacaktır.

Yanıtla