Ya Ozon Tabakası Olmasaydı?

Bugün, Güneş batarken, en sevdiğiniz sahil kıyısında oturup, çayınızı kahvenizi yudumlarken doğanın tadını çıkarabiliyorsunuz. Gününüzü acı verici güneş yanığı ile sona erdirmek istemediğiniz sürece güneş kreminin koruyuculuğuna güvenirsiniz. Bildiğiniz şey üzerinizde zaten bir kat doğal güneş kremi olmasıdır ve onsuz derinizi neredeyse tamamen yakmadan günışığına çıkamazdınız.

dünya

dünya

Ozon Tabakasının Olmadığı Felaket Senaryoları

Dünyanın ozon tabakası olarak bilinen bu doğal güneş koruyucu, güneşin UV radyasyonunun çoğunu absorbe ve bloke eder. Bu engel olmadığında tüm radyasyon Dünya’ya ulaşır ve insanlar gibi bitki ve hayvanların DNA’sına zarar verir. Cilt kanseri oranları yükselir, ancak ölüm sebebini anlayacak kadar uzun yaşayamayabiliriz.

Güneş radyasyonunun yoğunluğu fotosenteze neden olur ve bu süreçler bitkilerin ışık enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek büyümelerini hızlandırır. Ozon tabakasının kaybolduğu günler içinde birçok bitki ölecektir. Güneşsiz hayat en yavaş büyümekte olan flora için bile olanaksızdır. Bitkiler olmadan, gıda zinciri çöker, otçullar açlıktan ölür. Etoburlar bir süre bedenlerini besleyebilirler, ancak besin maddeleri arzı giderek azalacak ve ölümlerin yaygınlaşmasına neden olacaklardır.

ozon tabakası

ozon tabakası

Sentetik Kimyasallar Neden Yasaklandı?

Koruyucu gücüne rağmen, ozon mutlaka dengeli değildir ve ozonu temel elementlerine indirgemek zordur. Örneğin, bir zamanlar (!) soğutucu ve aerosol sprey itici olarak kullanılan kloroflorokarbonlar (CFC’ler) – sentetik kimyasallar- üst atmosfere giderek, ozon tabakası için felaketi büyüten bir zincirleme reaksiyona başlarlar. CFC’ler morötesi ışınla parçalanır ve sonuç olarak ozon moleküllerinden oksijen atomları çeken klor atomlarını serbest bırakır. Ozondan bir oksijen atomu aldığınızda ne olur? Oksijen olur. Bu şekilde, CFC’ler ozon tabakasının hızlı bir şekilde parçalanmasını sağlayabilir. Bu nedenle bu yüzyıldan sonra kullanımlarını tamamen ortadan kaldırmak amacıyla son on yıllar boyunca sürekli sıkı yasal düzenlemelere tabidir.

Yanıtla