Bilgisayar alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Bilgisayar, hemen hemen herkes tarafından kullanılan bir teknolojik alet olmasının yanı sıra özellikle son yıllarda günlük ya da resmi işlerin neredeyse tamamının bilgisayar yardımı ile yönetildiği bir süreç içerisinde bulunmaktayız. Özellikle şu anda içerisinde bulunduğumuz dünya çapında pandemi etkisi yaratan bir salgın hastalık varsa bilgisayar ya da teknolojik ürünlere eğilim daha da artmıştır. İşlerin nerdeyse tamamen bilgisayarlar üzerinden yönetildiği yetmezmiş gibi şu an eğitim alanında hem okuldan hem de kurslara kadar tüm alanlarda online dönem yaşandığı için bilgisayar alımları üst noktaya çıkmıştır. Bilgisayar alınırken nelere dikkat edilmelidir sorusu özellikle şu son bir yıl içerisinde sıklıkla soruluş sorulmaya da devam edilmektedir.

Bilgisayar alırken birçok noktaya ve özelliğe dikkat etmeniz gerekmektedir. İşinizi iyi yapabilecek nitelikte bir bilgisayar edinmeniz hem iş hayatınız da daha başarılı görüşmeler ve sunumlar yapmanızı sağlarken online eğitim gören kişilerin de çok daha sağlıklı öğrenim görmesini sağlamaktadır. Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken noktaları ayrıntılı bir şekilde sıralayacağız.

Bilgisayar alınırken nelere dikkat edilmelidir

Hız ve depolama

Bilgisayar alınırken nelerde dikkat edilmelidir sorusunu soran herkese öncelikle bu iki özelliğe dikkat edilmesi gerektiği söylenir. Çünkü bilgisayarın destekleyici işlem ve sahip olduğu RAM oldukça önemlidir. İhtiyacınıza ve kullanacak olan kişiye göre Core serisi işlemciler ya da 8 GB ve üzeri Ram özelliklerinin bulunduğu bilgisayarların tercih edilmesi önerilmektedir. Sosyal medyada iş yapan ve bu alanda meslek edinen kişilerin yani oyun oynayan ya da video, ses düzenlemeleri yapan kişilerin son nesil işlemci kullanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise bu tür işlemcilerin olduğu bilgisayarların hız konusunda iyi sonuçlar doğurmasıdır.

Ekran özellikleri

Bilgisayar alınırken nelere dikkat edilmelidir sorusunu soran kişilere verilecek diğer en önemli cevap ise ekran özellikleridir. Ekran özellikleri kısmına ekranın büyüklüğü ve çözünürlüğü girmektedir. Büyük ekranlarla beraber orta büyüklükte olan ekranları olan bilgisayarlar Full HD çözünürlülük imkânı vermektedir. Bunun yanı sıra ekran boyutu 14 inçten daha küçük olan bilgisayar ekranlarının çözünürlüğü orta ve büyük boy ekranlara

nazaran çok daha düşüktür. Yine sosyal medya ve internet üzerinden iş yapan kişilerin örneğin grafik tasarımı ile uğraşanların, oyun oynayan ve video düzenlemeleri yapan kişilerin yüksek çözünürlülüğü olan bilgisayarları tercih etmesi çok daha yerinde bir karar olacaktır. Eğer bilgisayarın taşınabilirliği sizin işinize daha çok yarıyorsa 14 inçten daha düşük ekrana sahip bilgisayarları edinebilirsiniz.

Yanıtla