Direnci Yüksek Alaşım Maddesi Zamak 

Zamak dünya üzerinde en çok kullanılan materyaller arasında yer alır. Zamak bir metal alaşımıdır. Zamak alaşımı ilk olarak Amerika’da The New Jersey Zinc Company tarafından bulunmuştur.  Zamak 1920’li yıllarda keşfedildi. İsmi Almanca kısaltmadır. Çinko (zink) alüminyum (aluminium) magnezyum ( magnesium) ve bakır (kupfer) kısaltmasıdır. Zamakta çinko oranı yüksek olduğundan dolayı çinko alaşımı da denilir. 

Zamak, Dünya üzerinde en fazla Çin ve Hindistan’da üretimi yapılır. Ülkemizde de üretimi son derece yaygındır. Zamak kopmaya esnemeye kırılmaya karşı son derece dirençli bir alaşım olup metal endüstrisinde sıkça tercih edilir. Darbelere karşı yüksek direnç gösteren zamak sağlam ve esnek bir alaşım olup fonksiyonel olması sayesinde metal sanayisinde sürekli olarak kullanılır.

Zamak Döküm Nedir?

Metallerin kullanıma hazır olması için çeşitli işlemlerden geçmesi gereklidir. Aksesuarların üretilmesi ek parçaların oluşması cihazların işlevini yapabilmesi için metal parçalara ihtiyaç duyulur. Zamak dayanıklı olması korozyona karşı yüksek direnç göstermesi sebebiyle sürekli olarak kullanılan ürünlerden biri olmuştur. 

Zamak pres adı da verilen zamak metal enjeksiyon ile zamak döküm işlemi yapılır. Zamak döküm santrifüj ve enjeksiyon yöntemi ile döküme özel makinelerde istenilen şeklin yapılmasıdır. Külçeler şeklinde döküm fabrikalarında sevk edilen zamak 400 derece gibi yüksek bir sıcaklıkta sıvı hale gelir. Zamak alaşımı likit duruma ne kadar iyi bir şekilde getirilirse döküm ve kalıp üretimi de o kadar kolay olmaktadır. 

Zamak Kararma Yapar mı ?

Zamak oksijen ve metaller ile temas halinde olduğunda parfüm ve su gibi maddeler ile aynı alanda olduğu zaman oksitlenme ve kararma yapabilir. Zamak son derece dayanıklı metal alaşımlar arasında yer alır. Zaman genellikle çinkonun kullanılmış olduğu magnezyum alüminyum ve bakır karıştırılan bir metal alaşımıdır. 

Zamak döküm ve kalıp üretimi yapılan fabrikalarda istenilen şekli dönüşebilir ve kullanıma hazır hale gelir. Dayanıklılığı ve çok yönlü kullanımı ile son derece avantajlıdır. https://www.berkzamakdokum.com/zamak-nedir  sitesini ziyaret ederek zamak ve zaman kalıplar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve güvenli bir şekilde hizmet  talebi oluşturabilirsiniz.

Yanıtla