Çok Fazla Saçım Dökülüyor Ne Yapabilirim? 

Son derece popüler bir uygulama olan saç dökülmesi çözümleri saç dökülmesinin bazı durumlarında iyi bir çözüm olabilir.

Saç dökülmesi son derece önemli bir problem haline gelebilir. Her gün elli ila yüz saç dökülür, ancak sonbaharda, Ekim ve Aralık ayları arasında fizyolojik kayıp daha fazla olabilir. Sebepler, mevsimsel ve iklimsel değişiklikler ve yaz aylarında güneşe maruz kalma ile bağlantılı olabilir.

Bununla birlikte, günde 100’den fazla saç kaybederseniz, bunu küçümsememek en iyisidir. Saç köklerinin içinde oluşan saçın kendi yaşam döngüsü üç evreye ayrılır:

  • Anagen evresi (saç büyüme evresi);
  • Katagen evresi (oluşturulan saçın kademeli olarak epidermisin en yüzeysel katmanlarına taşındığı kötüleşme evresi);
  • Telojen evresi (dinlenme dönemi ve ardından saç dökülmesi).

Ortalama olarak, ayda 1 santimetre büyüme ile yaklaşık üç yıl sürer. Bu döngünün sonunda saçın yerini aynı saç kökünde oluşan yeni saç alır. Bu, normal şartlar altında dökülen saçların yerini büyüyen yeni saçların alması anlamına gelir.

Bu devir mekanizması (yani devir), ya çok fazla döküldüğü veya çok azının yeniden büyüdüğü için değiştirilirse, saçsız gerçek yamalar ve androgenetik alopesi fenomeni ortaya çıkana kadar problemler başlayabilir.

Saç Dökülmesi Neden Olabilir?

Tutarlı saç dökülmesi, bir kişinin sağlık durumunun bir ifadesi olabilir, aynı zamanda devam eden bir patolojinin işareti olabilir. Bu sadece estetik bir soru değil.

Bu nedenle sorun bir aydan uzun sürerse, saç dökülmesinin nedenleri belirlemek ve böylece en çok gelişmek için dermatoskop gibi son teknoloji tıbbi teknolojilere sahip uzman bir trichologist dermatolog ile doğru bir ziyaret yapmak önemlidir.

Saç dökülmesindeki artışın belirli hastalıklarla bağlantılı olmadığı durumlarda, saçı oluşturan ve saça vücut veren madde olan keratinin yapı taşlarını temsil eden silikon ve kükürt amino asitleri içeren takviyeler almak faydalı olabilir.

Saç Kesmek İşe Yarar Mı?

Saç, kafa derisinin derisinde bulunan saç folikülünden büyür, bu nedenle uçları kesmek büyüme döngüsünü etkilemez ve bu nedenle düşüşü sınırlamaya hizmet etmez.

Saçları kuruturken, sıcak hava jetini kullanarak saç kurutma makinesini başınızdan en az 15 santimetre uzakta tutmalısınız. Aşırı ısı aslında saç kökünü yakabilir veya yapısını zayıflatabilir.

Yanıtla