Diş Ağrısı Neden Gece Başlar?

Diş ağrısına neden olan etmenlerden biri çürüktür. Diş minesinin aşınmasıyla birlikte dişlerde mikroorganizmalar oluşmaya başlar. Doktorunuza dişinizle ilgili bir şikayette bulunduğunuzda size yönelteceği ilk soru ağrıyı tarif etmeniz olacaktır. Gece ağrıması ve uykudan uyandıracak derecede tarif edilen diş ağrısı ağız sağlığı bakımından ciddi sorunlar taşıyabilir.

Neden Gece Daha Şiddetli Diş Ağrım Oluyor?

Diş ağrısının şiddeti kişiden kişiye göre değişiyor. Bazıları çürük dişinin verdiği hiçbir ağrıyı hissetmezken, bazıları küçük bir diş tahribatında büyük acılar hissedebiliyor. Diş ağrısının neden gece başlar ya da artar öğrenmek istiyorsanız, gün içerisinde yapılması gereken işler ve çalışmalar anında hissedilmeyen diş ya da vücuttaki diğer ağrılar gece hissedilir. Bunun nedeni artık kendini dinlenmeye bırakan vücut, kendisinde olan sorunları dinleme şansı bulmaktadır.

Uykuyla birlikte hormonlar değişmekte vücuttaki aktiviteler sonrası iyileşme ve onarmalar başlamaktadır. Dişte meydana gelen sorunların giderilmesi sırasında uyku anındaki metabolik hareketler kan hücrelerinin etkisini arttırmaktadır. Diş ağrısının gece hissedilmesinin en önemli nedeni, onarılamayan diş eti sorunlarının o bölgede basınç oluşturması ve dişte ağrıya neden olmasıdır.

Gece Ağrıyan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişinizde gece gündüz fark etmez ağrı hissettiğinizde diş hekiminize gitmelisiniz. Kontroller diş hekiminiz tarafından yapıldıktan sonra en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Diş hekiminizden önce diş ağrısına alternatif tedavi için karanfil yağını kullanabilirsiniz. Karanfil yağını pamuğa dökerek dişinizi üzerine pansuman yapabilirsiniz. Ağrıyan dişinizin üzerine ağrı kesici, aspirin bastırmaktan da kaçınmalısınız. Bu gibi tedavi yollarına başvurduğunuzda diş dokunuz zarar görecek ve ağrı kesilse bile geçici olacaktır.

Diş hekiminizden yardım almadığınızda gece ağrısıyla başlayan diş sorunları nedeniyle diş etiniz şişecektir. Dişteki şişlik yüzünüzde de şişliğe neden olur. Şişen dişe soğuk kompres yaparak bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ağrı çürükten kaynaklanıyorsa, çürük dişte yemek birikintisi bırakmamaya özen gösterilmelidir.

Dişler fırçalanarak çürük dişin üstü temizlenerek çürüğün ilerlemesini önlemeye çalışmalısınız. Ancak unutmayınız ki tüm bu yöntemler geçici olacaktır. Diş hekimine gitmeyi ertelediğiniz her geçen gün dişiniz zarar görmeye devam edecek ve tedavi süreci daha zorlu hale gelecektir.

Yanıtla