Renk Değiştiren Dondurma İster misiniz?

Şefler ve gıda sektörü çalışanları arasında eski bir bilgelik, öncelikle ‘gözlerimizle yediğimizi’ açıklıyor. Bir çileğin kırmızı rengi, estetik dokusu ya da çikolatalı bir dondurmanın karşımızda duruşu, iştahımızı koku kadar yoğun tutar. Bu gastronomik ilkeler, dondurulmuş gıdaların tedarikçileri için belirli zorluklar sunar; çünkü karton ambalajlı ürünler, buzlu camın arkasında yığınlar halinde bulunur.

dondurma

dondurma

Bu soğuk karton dünyasında göze çarpmak istiyorsanız, mükemmel bir marka olmanız ya da oldukça iyi bir hile yapmanız gerekir. İnsan zihninin alışkanlık ve yenilik tarafından yönetildiği söyleniyor; bu nedenle, şekeri değiştirmek, gerçek meyve suyu, glutensizlik ya da renk sunumu anlamına gelir mi? Elbette, yiyecek yardım olmadan renk değiştiriyor zaten. Tezgâh üstü meyve tabağınızda olgunlaşan bir muz ya da pişirirken kahverengileşmiş bir karameli düşünün.

Renk Değiştiren Dondurmanın İcadı

Renk değiştiren dondurma konusu, fizikçi Manuel Linares ve meslektaşları, yalandığında üç kez renk değiştiren aromalı bir dondurma olan Xamaleon’u ilan edince ortaya çıktı. Linares’e göre, işlem için kullanılan hile, sıcaklık değişimini ve insan ağzındaki asitleri içeriyor. Bir “aşk iksiri” olarak adlandırdığı gizemli bir maddenin çabukça püskürmesi, menekşe maviden pembeye ve sonunda mor renge dönüşmesini hızlandırıyor.

dondurma çeşidi

dondurma çeşidi

Karıştırırken veya yerken renkleri değiştiren yenilikçi gıdalar bu doğal süreçleri hayali bir sanata yükseltebilir, ancak aynı temel yenilebilir kimya ve yemek fiziğine bürünebilir. Bazı gıdalar, yemle aktive olan denizanası proteinlerini kullanarak parlayan dondurma gibi eğlendirir. Süte batırıldıktan sonra gerçek tonunu ortaya çıkaran tahıl, ayrıca sabit sıcaklıklarda, asidik veya alkalin ortamlarda geçiş tonlarında şeffaf hale gelen diş macunu ve kokteyller mevcut.

Yanıtla