Dubleks Evi Isıtmak İçin Ne Yapılmalı?

Dubleks evler genel olarak pek çok kişinin hayalini süslemektedir. Bu tarz evler genişliği ve rahatlığı bakımından da sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak dubleks evlerin de diğer evlerde olduğu gibi bazı kusurları vardır. Bu evlerin temizliği geniş olması sebebiyle biraz zordur. Temizliğin yanı sıra bu gibi geniş evlerin ısıtması da sıkıntılıdır. Yalıtımın olmadığı ya da doğru bir şekilde yapılamadığı dubleks evlerde ısıtma da bir o kadar zor olmaktadır.

ev

ev

Dubleks evlerin ısıtılması da diğer evlerdekiler gibidir. Kat kaloriferi, kombi, klima, soba, elektrikli ısıtıcılar aynı diğer evlerde olduğu gibi dubleks evlerde de sıklıkla tercih edilebilen ısıtma yöntemleridir. Kombi ile petekle ya da yerden ısıtma şeklinde kullanım yapılabilir.  Bu sistemlerden en hesaplısı doğalgaz kombisi iken maliyeti yüksek olan elektrikli cihazlarla ısıtmadır.

Şayet dublekste yalıtım iyi ise ısıtma açısından büyük çaba sarf etmeye gerek kalmayacaktır. Bunu göz önüne aldığımızda tasarruf açısından önceli odalarda bulunan kalorifer peteklerinde termostatlı vana kullanımı olacaktır. Kullanılan odalarda sıcaklıklar 21-22 derecede tutulurken az kullanılan odalarda 18 derece civarında tutulmalıdır. Mümkün mertebede termostatların sık kullanılan odalara konulmasına dikkat edilmelidir.

dubleks ev

dubleks ev

Kullanılmayan Odalarda Petekleri Kapatın

Dubleks evde ısıtma kombi değil de klima ya da doğal gaz sobası ile yapılıyor ise evin tamamını bu yöntemle ısıtmak çok zordur. Bu gibi durumlarda sadece yaşam alanı olan oda ısıtılmalı ve kapılar kapalı tutulmalıdır. Dubleks evlerde oda sayısı fazla olduğundan çoğunlukla sık kullanılan odalarda ısıtma yapılmalıdır. Dubleks evlerde tasarruf sağlanması için kullanılmayan odalardaki peteklerin kapatılması önlem açısından gereklidir.

Yanıtla