Evcil Hayvan Beslemek Çocuk Gelişimine Katkı Sağlar mı?

Evcil hayvan beslemenin çocuklar üzerinde çok fazla olumlu etkisi olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir. Evcil hayvanlar ile birlikte vakit geçiren ve gelişim sürecini yaşamakta olan çocukların sorumluluk duyguları diğer çocuklara göre daha fazla olmaktadır. İçine kapanık bir karaktere sahip olan çocukların da hayvanlar ile birlikte daha fazla sosyalleştikleri bilinmektedir. Hiperaktif olan çocuklar ise tedavi sürecinde evcil hayvanlarla vakit geçirdiklerinde tedaviye daha hızlı yanıt verebilmektedir.

bebekler

bebekler

Evcil hayvanlar ile vakit geçiren çocukların sırlarını evcil hayvanları ile paylaştıkları ve kötü düşüncelerinden böylelikle kurtuldukları bilinmektedir. İnsanlardan daha basit ve anlaşılır olan evcil hayvanlar çocuklar için iyi birer ilham kaynağıdır. Evcil hayvanların bakımları ise çocukların erken yaşta daha fazla sorumluluk sahibi olmalarını sağlar.

Sorumluluk Duyguları Gelişir

Kendilerinden başka diğer canlılara da saygı göstermesi gerektiğini öğrenen çocuklar böylelikle çevrelerine karşı daha duyarlı birer birey olarak yetişmeye başlarlar. Hastalık geçiren evcil hayvanlar ya da hayatını kaybeden evcil hayvanlar ile birlikte hayatta yaşayabilecekleri doğal kayıplara karşı daha anlayışlı olmaya başlarlar.

bebek ve hayvanlar

bebek ve hayvanlar

Evcil hayvan besleyen çocuklar aynı zamanda daha hareketli bir yaşam stilini benimserler. Evcil hayvanlar ile yapılan yürüyüşler çocukların evde oturmak yerine daha farklı aktivitelere yönelmesine sebep olur. Çocuklar ile birlikte ebeveynlerde daha fazla dışarıya çıkarak egzersiz yapabilecek fırsat yaratmış olurlar.

Yanıtla