Evde Ahşap Mobilya Cilası Nasıl Yapılır? 

Ahşap mobilyalar, oldukça güzel görünümleri ile evlerde oldukça etkili alanların ortaya koyulmasına yardımcı olmaktadır. Fakat ahşap mobilyalar ilk zamanlar oldukça güzel bir görünüme sahip olurken daha sonrasında ise mobilyada soyulma ya da renk solmalar kendini gösterebilmektedir. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına ise ahşap mobilyanın cilalanması gerekmektedir. Birçok kişi bu cilalama işleminin evde kendi kendine yapılamayacağını düşünüyor. Halbuki bu işlem oldukça basittir.

ahşap mobilya

ahşap mobilya

Doğal Mobilya Cilası

¼ bardak beyaz sirke, ¾ bardak zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı limon suyu iyice karıştırılacaktır. Ardından hazırlanmış olan bu karışım küçük bir şişeye dikkatlice boşaltılır. Şişenin ağzının kapatılması sonrasında ise mutlaka iyice çalkalama yapılması gerekmekte. Aksi halde bu üç madde ne yazık ki istenilen etki ortaya çıkamayacaktır.

Üstelik hazırlanacak olan karışım tek seferde kullanılıp bitirilmek zorunda değil. Buzdolabında saklanması sonrasında kullanılmak istendiği zaman şişenin içerisindeki karışım karıştırılarak hiçbir sorun olmada rahatça kullanılabilecektir. Cila işlemi için bu karışım kuru bir beze az miktarda dökülecektir.

ahşap mobilya cilası

ahşap mobilya cilası

Ardından bu karışım ile ahşap silinmeye başlanmalıdır. Ahşaplar, hazırlanmış olan bu karışım ile beraber parlayacaktır. İçerikte yer alan beyaz sirke ile dezenfekte olmasının yanı sıra limon suyu ile beraber ise ahşapta oluşan lekelerin ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Düzenli olarak yapılacak olan cila işlemi ile beraber ahşap mobilyalar çok uzun süreler boyunca güzel görünüm sahip olacaktır.

Yanıtla