Fitness Nasıl Yapılır?  

Fitness aletsiz ya da aletli olarak yapılabilen bir spor çeşididir. Fiziksel olarak vücut güçlendirilmesi amacına dayanmaktadır. Diğer spor dallarında yapılan egzersiz türleri fitness sporuna da kolaylıkla adapte edilebilmektedir. Kas gelişiminde önemli bir rol oynayan fitness aynı zamanda vücudun daha güzel bir görüntü kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Fitness Nasıl Yapılır

Diğer antrenman programlarındaki gibi fitness antrenmanları da bireye özel olarak belirlenir. Uzman bir spor eğitmeni ya da fizyoterapist tarafından fitness programı hazırlanabilmektedir. Genel olarak kondisyonu ve dayanıklılığı artırma amaçlı koşu, yüzme, kürek çekme, yürüyüş gibi kardiyo antrenmanları ile beraber yoga, ağırlık kaldırma, pilates gibi kas sıkılaşmasına yönelik olan egzersiz programlarının bir bileşimidir. Kan dolaşımını düzenlenmesini sağlayan kardiyo egzersizleri, yağ yakımını hızlardırır ve vücudun daha çok kalori harcamasını sağlayarak fazla kilolardan kurtulmayı hedeflemektedir. Ağırlık antrenmanları ise bölgesel olan kas gruplarının çalışmasını sağlar böylece kasların gelişmesinden sorumlu olmaktadır.

Fitness Nedir?

Uygunluk ya da fiziksel yeterlilik anlamına gelen fitness, vücudun formda kalmasını ve sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek amacı ile yapılan egzersizleri kapsamakta olan bir spor dalıdır. Genel olarak vücut geliştirme antrenmanları ile karıştırılabilen fitness egzersizleri aynı zamanda kas gelişimini sağlayan antrenmanlara da yer vermektedir. Fakat, vücut geliştirme antrenmanlarında temel amaç, kas kütlesi ve hacminin artırılmasıdır. Fitness egzersizlerindeyse tek bir amaç; daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmaktır.

Yapılabilecek Fitness Hareketleri

Crunch

Öncelikle yere sırt üstü uzanmalı ve eller başın arkasına alınmalıdır. Ayaklar yere tam basarken dizler hafifçe kırılır. Vücudun üst kısmı kaldırılarak tekrar geri yatılır. Hareket uygulanırken sırtın üst bölümünün yerden kalkmasına dikkat edilmelidir. Karın bölgesindeki karın yağlarını yakan ve karın kaslarını geliştiren crunch hareketi ile sıkı kaslara sahip olunabilir, göbek yağlarından kurtulunabilir. 3 set olarak 12 tekrar halinde egzersiz uygulanabilir.

Bridge

Sırt üstü uzanarak dizler kırılmalı ve ayaklar yere bastırılmalıdır. Kollar, avuç içleri yere bakacak halde iki yana koyulur. Ayaklardan güç alarak sırt ve kalça yerden kaldırılır ve geri indirilir. 3 set olarak 10 tekrar yapılabilir.

Yanıtla