Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Sağlıklı beslenmek sağlıklı yaşamanın anahtarıdır. Özellikle hasta süreçlerinde beslenme çok önemlidir.

Hem psikolojik hem de fiziksel olarak zorlu bir süreç olan kanser hastalığında, ilaçların yan etkisi ve başka sebeplerden dolayı iştahtan kesilme ne yazık ki çok sık yaşanıyor. Ancak özellikle de kanser hastalığında sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Kanser hastalığı süresince beslenmenize önem verir, dengeli bir şekilde öğünler oluştursanız, kendinizi daha enerjik hissedersiniz bu da sizi güçlü kılar. Kanser hastalığını yenmede en büyük rolü biliniyor ki kişinin kendinde bulduğu güç oynuyor.

kanser

kanser

Dengeli ve sağlıklı beslenmek kilonun korunması ile birlikte kasların korunmasını sağlar. Böylelikle ilaçların yan etkisi daha az görülür.

En Önemli Besin Kaynakları Nelerdir?

Kanser hastalarının beslenmelerinde en büyük rolü protein oynuyor. Kanser hastalığı döneminde normalden daha fazla protein tüketmek gerekir. Bu nedenle beslenmenin çeşitlendirilmesi ve vitaminlerin, minerallerin, karbonhidratların, yağ ve proteinlerin dengeli bir şekilde karşılanması gerekir.

kanser hastalığı

kanser hastalığı

E vitamini, antioksidanlar, A ve D vitaminleri, omega3 yağ asitleri, çinko, linoleik asit içeren besinler sıklıkla tüketilmeli. Bu besinler bağışıklık sisteminin güçlendirerek hatalığa karşı direnç yaratır.

Meyve ve sebze tüketimi yine bu dönemde çok önemlidir. Bu öğünleri günde 3e en azından 2ye çıkarmak, vücut için gerekli mineral ve lifleri sağlamak için gereklidir.

Bol bol su tüketimi yapılmalı ve meyve ve sebzelerin hormonsuz olduğundan emin olunmalıdır.

Yanıtla