Manikür ve Pedikür Sizi Öldürebilir mi?

Güzellik peşinde manikürcü ziyareti, hayatın basit zevklerinden biridir, ancak bir gerçek var ki her güzellik salonu size hak ettiğiniz hijyeni sunmayabilir.

Manikür salonlarında tırnaklarınızın ve tırnak etlerinizin kesilip ılık sabunlu suya batırıldığı bir yerde mantar ve bakteriyel enfeksiyonları (antibiyotiğe dirençli bakteri olan MRSA dahil) almanız şaşırtıcı değildir.

manikür

manikür

İnanmak zor olsa da, bu enfeksiyonlar ölümcül olabilir. 2005 yılında Kimberly Kay Jackson aylık pedikürünü almaya gittiğinde ayak topuğu bir ponza taşı ile kesildi ve antibiyotiklere rağmen iyileşmeyen bir yara geliştirdi. 46 yaşındaki kadın ne yazık ki 7 ay sonra öldü. Bu çok ekstrem bir örnek olmakla birlikte manikür ve pedikür yaptırmak için dikkatli ve seçici olmakta yarar vardır.

Manikür ve Pedikür Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer düzgünce temizlenmediyse, tırnak banyosu gibi sıcak ve ıslak ortamlar, bakteriler, virüsler, mantarlar ve patojenler olarak da bilinen diğer mikroorganizmalara ev sahipliği yapabilir. Malzemeler düzgün şekilde temizlenmediyse ayak banyolarında ve manikür araçlarıyla bulaşabiliyor ve mantar enfeksiyonlarından, grip ve hepatit sorunlarına kadar her şeye neden olabiliyor. Bu sağlık sorunlarından uzak kalmak için;

pedikür

pedikür

  • Yeni bir manikür pedikür salonuna gidiyorsanız, randevunuzdan 15-20 dakika önce gelip, ortamın temiz olup olmadığını inceleyin.
  • Tırnak teknisyeninin her birisinin salon sertifikası belgesi olmalı ve herkesin görebileceği girişin yakınına asılmalıdır. Görebiliyor musunuz?
  • Manikür pedikür aletlerini sterilize ettiklerini görün. Bakteri öldürmeyen UV sterilizatörü yerine sıvı dezenfektan kullandıklarından emin olun.

Yanıtla