Doğal Olarak Yağlı T Bölgesinden Nasıl Kurtulursunuz?

Hemen herkesin yaz boyunca ve hatta yılın diğer zamanlarında cildinde sık karşılaştığı sorun nedir? T bölgesindeki yağ salınımı elbette… Özellikle yağlı ciltli insanlar bu sorundan hayatları boyunca muzdariptir. Siyah noktalar ve sivilceler yağ emilimiyle birlikte gelir, çünkü kir ve toz yağa yapışır ve cilt gözeneklerini doldurur. Yağlı bir alın ve parlayan bir burun hiç kimse için çekici de değildir.

t bölgesi

t bölgesi

T Bölgesi Yağ Kontrolü için 5 Öneri

T bölgesi, yani alın ve burun bölgesindeki aşırı yağlanmanın sebebi sebasöz bezlerin yoğunluğudur. Sebasöz bezler hormonlar, beslenme alışkanlıkları, çevresel hava koşulları, kirlilik vb. değişkenliklerden etkilenir. Ancak, bu 5 yararlı ipuçlarını kullandığınızda yağ salınımını kontrol altına alabilmeniz mümkün.

  1. Gözenekleri temiz tutun: Bu, Ph dengeli ve yağlı cilt için formüle edilmiş iyi yüz temizleyicileri ile yapılabilir. Cildinizi sabahları ılık suyla yıkayın. Domates ve salatalık gibi organik ev yapımı sebze veya meyve toniklerini yüz temizleme rutininize ekleyin.
  2. Cilt temizliği için sirke: Sirke T-bölgesi alanının yağlanmasını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Temizlenmiş yüzünüzde sadece T bölgesine pamuğa damlattığınız birkaç damla sirke ile sabah akşam ve gerektiğinde silin.

    t bölgesinde yağlanma

    t bölgesinde yağlanma

  3. Peeling: Özellikle ev yapımı olanlar yağlanmayı kontrol etmek ve gözenekleri temiz tutmak için mucizevî hareket edebilirler. Örneğin, öğütülmüş badem ve bal karışımı harika bir peelingdir. Haftada 1-2 kez T bölgenizi 5 dakika kadar ovun, soğuk suyla durulayın.
  4. Buhar banyosu: Haftada en az bir kez yüzünüzü su buharına tutun, 2-5 dakika bekleyin. Daha sonra peeling yapın ve ılık su kullanarak temizleyin. Bu teknik gözenekleri temizlemeye yardımcı olur. Gözenekleri kapatmak için hemen cildinizi soğuk suya maruz bırakmayı unutmayın.
  5. Yağsız makyaj malzemeleri: Parlaklık ve su bazında mat olan, toz fondöten, pudra gibi makyaj malzemeleri kullanın. Gerekirse yüz yıkama jelinizi (veya pudranızı) daima yanınızda taşıyın ve yüzünüzü 4-5 saat aralıklarla temizleyin.

Yanıtla