Marangoz Ne Kadar Maaş Alır?

Günümüzün en önemli mesleklerinden olarak anılan geçmişten günümüze her daim kendini geliştiren bir meslektir marangoz. Ahşapları belli araç gereçlerle şekillendirerek yaptıkları işin ne olduğuna bağlı olarak ahşapları birbirine monteler. Uzun yıllar boyunca edinilen tecrübe ile gerçek bir marangoz ustası olunabilir. Genelde mobilyacılar ile beraber çalışan marangozlar ülkemiz koşullarına bakıldığı zaman işçi olarak çalışıldığı zaman düşük maaşlar almaktadır. İşe yeni giren marangoz çalışanı ortalama ayda 1000 TL kazanmakta olup biraz daha tecrübe kazandıktan sonra bu maaşı asgari ücrete kadar çıkarabilirler. Bunun yanı sıra işletme sahipleri ise tecrübelerine ve çevrelerine göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 6500 TL civarında maaş alırlar.

Marangoz Ne İş Yapar?

Marangozlar pek çok farklı alanda iş yapmaktadırlar. Bunlar;

  • Pencere.
  • Kapı.
  • Sandalye.
  • Masa.
  • Sıra.
  • Mutfak dolabı.

Ve bunlar gibi bir çok örnek verebiliriz. Hayatımızın her alanında kullandığım çoğu eşyanın aslında zanaatçısı marangozlardır. Dolaplardan sıralara kapılardan pencerele hatta evlerin çatılarına kadar marangozların parmağı vardır. 

Nasıl Marangoz Olunur?

Günümüzde hala iş yapmaya devam eden çoğu marangoz uzun yıllar öncesinden bu işe girmiş olup gün geçtikçe kendilerine kattıkları beceriler ve teknikler ile usta olmuşlardır. Eskilerden babadan oğla geçen meslekler olarak bilinen bu meslek için yapmanız gereken tek şey gerçek bir ustanın yanında işe başlayıp kendinizi geliştirmek olacaktır. Birikimleri ve iş tecrübeleri ile sizlere katacakları artılar gerçek bir marangoz ustası olmanıza vesile olacaktır.

Belgeli bir marangoz olmak isteyen kişiler için ise doğramacılık eğitimleri verilmektedir. Bunun yanı sıra mesleki ve teknik liselerinde ilgili bölümlerde de bu meslek için eğitimler verilmektedir. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra belgenizi alarak kendi iş yerinizi kurup marangoz ustası olarak kendinizi ve yapacağınız işleri geliştirebilirsiniz.

İyi bir kazanç sağlamak isteyen kişiler bu alanda hem farklı olmalı hem de çevresel bakımdan etkili olmalıdır. Fabrika ve devlet kurumlarına bağlı olan marangoz atölyelerinde de iş bulma imkanının olması bu meslek için iş imkanının çok fazla olduğunu göstermektedir. Ama unutulmaması gereken en önemli şey alanında en iyisi olmak için uğraşmanız gerekmektedir. 

Yanıtla