Meyve ve Sebzelerin Kabuğu Soyulmalı Mı?

Meyve sebzeler çoğunlukla hem görüntü, hem temizlik, hem de kabuktan hoşlanılmadığı için soyulur. Ancak bu doğru bir şey midir? Meyve sebze soymak aynı zamanda hazırlık süreçlerini de uzatır ve biz yine de soymaktan vazgeçmeyiz.

meyve sebze

meyve sebze

Uzmanlara göre meyve sebzelerin kabuklarının soyulması büyük bir hata olarak görülüyor. Kabukta, meyve ve sebzenin içindeki vitaminlerden daha fazla lif kaynağı olduğu için, özellikle renkli kabuklu meyve ve sebzelerin kabukları yüksek derecede lif kaynağıdır. Örneğin en çok soyulan sebze olarak salatanın kabuğunda, yüksek miktarda K vitamini ve antioksidan bulunuyor. Salatanın içinde ise kabuğunda olduğu kadar zengin bir içerik yok.

Bir başka kaderi soyulmak olan sebze ise patatestir. Patates yalnızca elma dilim patates servis edileceği zaman kabuğu soyulmaz. Kabuğunun soyulmaması her ne kadar yaygın olmasa da, patates kabuğu patatesin kendisinden daha fazla demir, B6, C, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeriyor.

meyve ve sebzeler

meyve ve sebzeler

Sebzelerin kabuklarındaki antioksidanlar sizi bir çok hastalıktan koruyor. Özellikle vücudun antioksidan eksikliğinde serbest radikallerin çoğalmasıyla kalp hastalıklarının oluşması gibi ciddi hastalıkları önlüyor. Sebzenin kabuğunda bulunan C ve E vitaminler vücutta serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşıyor.

Her ne kadar çoğu insan zirai ilaçlamalar sebebiyle, suyla yıkamaya güvenmedekilerden meyve ve sebzeleri soyduklarını söyleseler de, uzmanlar meyve sebzenin bol su ile yıkandığı zaman ilaçlardan arınacağını vurguluyor.

Yanıtla