Paslanmaz Vana

Paslanmaz vana, tesisat hatlarında boru içindeki sıvı akışını sonlandırmak ya da duran sıvı akışını tekrar başlatmak için kullanılan aynı zamanda akış debisini düzenleyen tesisat malzemesidir. Boru hatları başta olmak üzere aynı zamanda paslanmaz vana, kazan su depolarında ve tanklarda sıvı tahliyesi için yaygın bir şekilde kullanılır. Paslanmaz vana; dişli bağlantı, kaynaklı bağlantı ve flanşlı bağlantı yöntemleri ile bağlanır.

304 ve 316 kaliteli bana olarak iki sınıfa ayrılır. Paslanmaz vana olan 304 kalite, hava ve aşındırıcı korozyon özelliğine sahip olmamakla birlikte sıvı maddelerin akışında kullanılır. 316 kalite paslanmaz vana ise petrol ve deniz suyu gibi korozyon oranı yüksek olan kimyasal sıvı maddelerin akışında kullanılır.

Paslanmaz Vana Çeşitleri

Paslanmaz vana kullanım amaçlarına göre; küresel vana, flanşlı vana, bıçaklı vana ve kelebek vana olmak üzere dört farklı çeşitte üretilir ve kullanılır. Küresel vanalar, dişli şekildedir ve düşük basınçlı sıvıların akışında kullanılır. Flanşlı vanalar; yüksek basıncı olan sıvıların akışında küresel vana alternatifi olarak kullanılır. Bıçaklı vanalar; flanş ile bağlanan tesisat malzemeleridir. Gövdesi içinde bulunan bıçak sayesinde sıvı akışı kontrol edilir, Açık ya da kapalı olarak kullanılır.

paslanmaz vana

Diğer bir paslanmaz vana çeşidi de kelebek vanadır. Kelebek vana; en fazla gıda üretimlerinin yapıldığı sektörlerde tercih edilir. Kelebek vana içinde disk bölümü vardır. Bu disk sayesinde akışı düzenler ve kontrol altında tutar.

Paslanmaz Vana Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz vana, her kullanım alanına uygun olarak dört farklı çeşitte üretilmiş materyallerdir. Dolayısıyla da paslanmaz vana materyallerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Gıda üretim sektöründen makine üretimine kadar geniş bir kullanım ağına sahiptir. Boru hatlarında eklenti işlevi taşıyan paslanmaz vana, aynı zamanda sıvı akışını istenilen düzeyde seyretmesini sağlar.

Paslanmaz vana modelleri her kullanım için uygundur. Ancak önemli olan kullanım alanına göre en uygun çeşidi tercih etmektir. Paslanmaz çelikler ile üretilen paslanmaz vana hakkında detaylı bilgi almak için hemen https://www.karacapaslanmaz.com/paslanmaz-fittings adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu site üzerinden detaylı ve kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Yanıtla