Soğuk Sıkım Makinesi Nedir?

Soğuk sıkım makinesi ile birlikte tüm yağlı tohumlar ve birçok çekirdekli ve kabuklu bitkilerin soğuk sıkım işlemleri gerçekleşir. Buna istinaden ürünlerin sıkılması sonucunda yağın doğal olarak üretilmesi gerçekleşir.  Soğuk sıkım makineleri kullanım alanları özellikle baharatçılardır.

soğuk sıkım makinası

Makineler ile birlikte yağlı tohumların birçok üründe kullanılması için sıkılarak yağlarının çıkarılması gerçekleşir. Buna istinaden her işletmede endüstri alanında ve gıda alanında soğuk sıkım makinesi tercih edilir. Ayrıca kuruyemişçilerde, şarküteri de yağ elde etmek için soğuk sıkım makineleri vardır.

Soğuk Sıkım Makinesi Kullanım Alanları

Genellikle bu makineler raflarda durur. Aynı zaman da soğuk sıkma ile bitkilerin kabuklarından, esas yerinden veya çekirdeğinden tohumları sıkılır. Bununla birlikte yağları çıkartılır. Ayrıca meyve ve sebzeler de bu makineler kullanılır. Özellikle meyvelerin içinde yer alan çekirdek ve kabuklar da soğuk sıkım makineleri etkilidir. Buna istinaden çeşitli yağlı tohumlar ve yağı çıkacak ürünlerden yağlar taze soğuk sıkım gerçekleşir.

Soğuk Sıkım Makinesi Hangi İşletmelerde Kullanılır?

Tezgâh üstü olarak soğuk sıkım makineleri de özellikle baharatçılar da ve bitkisel ürün satan yerler veya büyük eczanelerde kullanılır. Soğuk sıkım makineleri ile birlikte tüm bitkilerden meyvelerden ihtiyaca yönelik sağlıklı yağ ürünleri oluşur.  Aynı zamanda tüm ürünlerden birçok yağ çeşidi çıkartarak farklı yağlı tohumları kullanılır. Bu tohumların sıkma makinesi içine atılarak soğuk sıkım yapılır ve en iyi şekilde yağının çıkartılır.

Sağlık alanında kullanılan bitkisel ürünler de soğuk yağ makineleri bitkisel yağlar oluşması için birçok tohumun yağ olarak sıkılmasında önemlidir. Buna istinaden soğuk sıkım makineleri   ev ya da küçük işletmeler de tercih edilir.  Soğuk sıkım makinesi yağ sıkmak, yağlı tohumlardan yağ elde etmek için kullanılır.  Bu makineler ayrıca portatif bir makine şeklinde ürünlerden kolayca yağ elde eder. Soğuk sıkım makinelerinde fındık, fıstık, badem ve keten tohumu yağlı tohumların içeriği sıkılabilir. Buna istinaden bu ürünler sıkarak doğal yağlar elde edilir.

Sizlerde birçok üründen yağ elde etmek ve kullanmak ya da işletmenizde ürünler elde etmek için soğuk sıkım makineleri hakkında https://www.demirbasmakina.com/soguk-pres-yag-makinesi  linkinden bilgi alabilirsiniz.

Yanıtla