3D Mask Tekniği ve Mikro-Rinoplasti

Estetik ameliyat alanında yaşanan gelişmeler sayesinde artık pek çok cerrahi müdahale daha başarılı sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle burun estetiği dendiğinde akla gelen iki yeni teknik, operasyon öncesinde ya da esnasında yaşanan çeşitli sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Bu iki tekniğin mimarı ise Dr. Yakup Avşar oldu. Uzun yıllardır burun estetiği alanında son derece başarılı çalışmalara imza atmış olan Dr. Yakup Avşar estetik dünyasında hem mikro-rinoplasti hem de 3D mask tekniklerini kazandırdı.

3d maske

3d maske

3D Mask Tekniği Nedir?

E boyutlu çıktı teknolojisinden faydalanılarak gerçekleştirilen 3D mask burun estetiği öncesinde hastaların yaşadıkları endişeleri ve pek çok sıkıntıyı ortadan kaldırmayı başarıyor. Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen bu uygulamada 3D print uygulamasından faydalanılarak hastanın yüz şekli maske şeklinde hazırlanıyor. Öncesinde hasta nasıl bir burun şekli istediğini hekime anlatıyor ve ardından istenen burun şekli hastanın yüzüyle birlikte görsel olarak bilgisayar ortamına aktarılıyor. Bilgisayar ortamında bu burun şeklinin hastanın yüzüne ne kadar uyumlu olduğu görülebiliyor.

İstenen burun şekline net bir şekilde karar verildikten sonra 3 boyutlu baskı teknolojisi ile hastanın yüzü ve istediği burun maske şeklinde hazırlanıyor. Bu maske hastalar için bilgisayar ortamında burun şeklini görmekten çok daha başarılı bir işlem. Çünkü hasta eliyle buruna dokunabiliyor, farklı açılardan istediği burun şeklini kendi yüzünde görebiliyor ve bir deneyim yaşamış oluyor. Ardından ameliyat işlemine geçildiğinde hastanın herhangi bir endişesi de kalmamış oluyor.

Dr. Yakup Avşar tarafından uygulanan bu teknik kısa sürede ciddi bir popülerlik kazanarak tüm dünyada da uygulanmaya başlandı. Hatta yurt dışında 3D Avşar mask ismiyle anılan bu teknik sayesinde çok sayıda kişi istediği burun şeklinin aslında çok daha farklı olduğunu anlayabiliyor ve ameliyat sonrasında yaşanan sıkıntılar da operasyon öncesinde ortadan kaldırılabiliyor. Bu tekniğin bir diğer avantajı da hastanın yüz şekline en uygun burun şeklinin dijital ortamda belirlenebilmesi oluyor.

mikro rinoplasti

mikro rinoplasti

Burun Estetiğinde Mikro-Rinoplasti Dönemi

Rinoplasti alanına kazandırılan bir diğer yeni teknik de mikro-rinoplasti oldu. 3D mask tekniği ile birlikte de uygulanabilen bu yöntem Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirildi. Hatta teknikte kullanılan mikromotor uçlarının tasarımı da yine Dr. Avşar’a ait. Burun bölgesinin tamamının açık burun ameliyatından önce görülebilmesini sağlayan bu teknikte endoskopi teknolojisinden de faydalanılabiliyor. Mikromotor uçları ile burun kemiği ya da burun ucu gibi pek çok bölgede ve dokuya müdahale edilebiliyor.

Mikromotor sistemi klasikleşmiş burun estetiği yöntemlerinden çok daha farklı bir şekilde burun şekillendirmesinde kullanılabiliyor. Tekniğin farkı ise son derece ince bir müdahaleler yani ince bir işçilik yapılmasına bu tekniğin olanak tanıyor olmasıdır. İstenen burun şekline daha kolay ve daha hızlı ulaşılması mümkün olabiliyor. Kapalı burun ameliyatlarında da kullanılabilen teknik sayesinde hastanın burun yapısına en az müdahale ile maksimum fayda elde edilebiliyor. Dolayısıyla hastanın iyileşme sürecinde bu hususun bir hayli belirleyici olduğunu söyleyebiliriz.

Endoskopi teknolojisinin de kullanılması, görüntü magnifikasyonunun sağlanması noktasında fayda sunarken burun üzerinde yaklaşık 20 kat büyütülmüş bir görüntü elde etmek mümkün olabiliyor. Dolayısıyla ince işçilikte bu görüntünün de önemi büyük. Yani Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen mikro-rinoplasti tekniğinde endoskopi uygulamasından da büyük oranda istifade ediliyor.

Rinoplasti alanına kazandırılan bu iki teknik sayesinde artık burun estetiği ameliyatları hekim açısından çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Yüz bölgesinde son derece hassas bir dokuya sahip olan burun üzerinde en az müdahale ile işlem yapılıyor olması da hastanın operasyon sonrasında iyileşme süresini kısaltıyor.

Yanıtla