Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Günümüzün en büyük sorunlarının başında hiç şüphesiz ki depresyon gelmekte. Birçok kişi bu konuyu küçümsüyor olsa da artık özellikle büyük şehirlerde kendini gösteren depresyon, beraberinde farklı sorunları da getiriyor. Dolayısıyla bu tarz durumların önüne geçilmesi adına depresyonun belirtilerinin dikkatlice incelenmesi gerekmekte.

Depresyon Gündelik Hayatı Etkiler

Birçok insan günlük yaşamında sıklıkla mutsuzluk, üzüntü ve yalnızlık gibi hisleri belirli aralıklar ile yaşamaktadır. Dolayısıyla oluşan durumun depresyon mu yoksa günlük yaşamın bir parçası mı olduğunu tam olarak anlamayabilirler. Bu aşamada önemli olan şey olaylara karşı verilen tepkiler ve çevrenin bir değişiklik olduğunu fark ettiğini kişilere söylemesidir.

depresyon

depresyon

Birçok farklı belirtisi olsa da genel olarak konu depresyon olduğu zaman ortaya çıkan bazı net belirtiler bulunmakta. Bunlardan biri ya da birkaçı aynı anda uzun süreli bir şekilde kişilerde kendini gösteriyorsa, hiç vakit kaybetmeden profesyonel olarak yardım alınmalıdır.

Konsantrasyon sorunları ve karar verme konusunda zorlanma; depresyonun en büyük belirtilerinden bir tanesi. Kişiler en ufak bir konuda dahi karar vermekte zorlanır, herhangi bir yaşanılan olayın detaylarını hatırlayamaz.

depresyon belirtileri

depresyon belirtileri

Kişiler kendilerini sebepsiz ya da onların kontrolünde olmayacak olaylardan ötürü suçlu ve güçsüz hissetmeye başlayacaktır. Depresyonda olan kişiler uykusu olduğu halde uyuyamaz ya da çok yorgun olmasa bile 9 10 saate kadar uyumak ister.

Sürekli olarak olumsuz düşünmek, hayatlarındaki her şey olumlu yönde olsa dahi hayata olumsuz bakar ya da bir şeylerin kötü gideceğini düşünerek kendi modlarını düşürürler.

Yanıtla