Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Birçok sebze ve meyvenin faydaları var elbette ama bir de saklı kalmış ve çok tüketilmeyen ama çok faydalı olan yiyeceklerin de faydalarını söylemek ev tüketimini arttırmak daha doğru olacaktır. Bunların en başında yaş ve kuru olarak da tüketilen dut geliyor. Özellikle dut kuşunun faydalarını saymak ile bitiremeyiz diyebiliriz.

dut

dut

Dut Kurusu Nelere İyi Gelir?

Boğaz iltihaplarına iyi gelir

Değerli bir antioksidan değeridir

Vücut direncini arttırır

Karaciğere kuvvet verir

Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır

Kişinin gereksinimi olan kalsiyumun günde yüzde 10’nü karşılar

Kansızlığa iyi gelir

Dut Tüketimi Nasıl Yapılır?

Dut tatlı bir gıdadır ve genellikle her öğünde rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Sabahları müsli tarzı beslenme biçiminiz var ise içine katabilir ya da öğlen bir ara öğün yapabilirsiniz. Aynı zamanda akşamları çerez gibi çay ile tüketebilir ve çocuklarınıza da yedirebilirsiniz.

dut kurusu

dut kurusu

Dutun kurusu genellikle beyaz duttan yapılır ve çok sert olmakla beraber kolay bir yenileşe sahiptir. Yenmeden önce yıkanması daha sağlıklı olacaktır çünkü meyveleri kurutma öncesi yıkmaktan kaşınabilirler. Kısaca sağlıklı bir atıştırmalık olsun diyorsanız ve içinde birçok değer ve mineraller saklasın diyorsanız o halde evinizde bol bol dut kurusu muhafaza ediniz. Çok kısa sürede alışkanlık yapacak ve çantanızdan da hiç ayırmadığınızı göreceksiniz. Dilerseniz yaşını da yine seve seve rahatlıkla tüketebilirsiniz. Tatlı olduğu için elbette aşırı tüketim olarak değil günde bir avuç kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.

Yanıtla