Evinizi Zen Prensiplerine Göre Dekore Etmenin Rahatlatıcı Etkisi

Stresten uzaklaşıp, rahat ve sakinliğe en çok ihtiyacımız olan zamanlarda evimizin içerisinde huzuru daha da bulabilir ve basit düzenlemeler sayesinde kendimizi rahatlatıcı bir atmosferin içerisinde hissedebiliriz. Zen prensipleri iç mimaride gün geçtikçe daha da tercih edilen bir trend olma yolunda ilerliyor. Aslında Zen, Japonca meditasyon anlamına gelir ve Budizm’in bir kolu olarak bilinir. İçinde yaşanılan dünyanın farkında olmak, denge, pozitif enerjiyi çeker. Feng Shui ise Zen’in bir diğer uzantısıdır.

feng shui

feng shui

Evimizi Zen Prensipleriyle Tekrar Yaratmak

Eğer ki ev dekorasyonunuzda Zen’den ilham almak istiyorsanız sizi rahatlacak ve evinize sakinlik katacak olan toprak tonlarını tercih edebilirsiniz. Beyaz ya da pembenin yumuşak tonlarını da kullanabilirsiniz. Parkeler ya da büyük ahşap yer döşemeleri aslında Zen prensipleri için çok uygun fakat alternatif olarak yer döşemenizle aynı tonda yün ya da koton kilimleri de kullanabilirsiniz.

Doğallığı kumaşlarınızda da sağlamanız önemli. Yumuşak renk tonlarının yanı sıra kumaş olarak, keten yün ya da odanın diğer kalanıyla uyumlu doğadan gelen materyalleri kullanabilirsiniz.

zen

zen

Odanızın tamamen rahatlatıcı ve sakinleştirici olması için beyaz ışıktan kaçınmanız gerekiyor. Mum ışığı ya da gün ışığından faydalanabilirsiniz. Akşamları için ise az ışık veren abajurları tercih edebilirsiniz. Bu ürünler sizi yormadan rahatlatmaya yardımcı olacak aydınlatma yöntemleridir.

Yanıtla