Gerçekten İyi Bir Kariyer Planınız Var mı?

Yaşamın çoğunda olduğu gibi, kariyer hedefleri genellikle kucağınıza düşmez, onlara ulaşmak için çaba ve bir plan gerekiyor. İnsanların hem şimdiki hem de gelecekte kariyerlerini planlamadıkları için sonunda uygunsuz iş ve çevre, hatta yetersiz gelir kriziyle uğraşıyor.

kariyer

kariyer

 Bir Kariyer Planı Yapmak Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Kariyeriniz, hayatınız boyunca birçok kez değişecek, bazı değişiklikler sizin kararınız olacak, bazıları ise işten çıkarılmak gibi iş hayatının kırılganlığından olacaktır. Planlar, çıkarlarınızı korumanıza ve yeni fırsatlar sunulduğunda bir gerçeklik kontrolü yapmanıza yardımcı olur.  Birçok kez, bir kariyer planı, iş tekliflerini kabul veya reddetmek konusunda iyi kararlar almanıza yardımcı olur.

İş piyasası önceden tahmin edilemez, her zaman küçük sürprizlere açıktır, ancak yeteneklerinizi nasıl kullanabileceğinizi ve değerini başkalarına nasıl sunabileceğinizi proaktif olarak planladığınızda, ne istediğinizi bildiğinizden size önemli bir avantaj sağlıyor. Planlama, ne olursa olsun olası değişiklikleri takip edebilmenize yardımcı olur.

kariyer planı

kariyer planı

Planlama yapmak en keyifli şey gibi gözükmese de, kariyerinizin en üst ve en aşağısında size yardımcı olur. Takip planınız olmadan, yolunuza çıkan iş fırsatlarına sürüklenme olasılığınızın en üst düzeydedir. Bir plan etrafınızdaki değişimler oluştuğunda ize huzur getirebilir. Kargaşa gibi gelebilir, ancak kariyerinizi planladığınızda size bir yol izlemenizi sağlar.

Şu anda tatmin edici bir kariyere sahip olabilirsiniz, ancak gerçekçi bir plan; iş ağınızda bağlantılarınızı canlı tutar, sürekli öğrenmeyi destekler ve sizi ilerletmeye, büyümeye devam ettirir. Bir plan başlatmak için asla geç değildir, yaş veya bazı şeylerden korkma, farklı bir şeyler yapmak isteğini etkiler.

Yanıtla