Kabızlık ve Sebepleri Nedir?

Kabızlık herkesin bildiği gibi bağırsak hareketlerinin seyrek veya yetersiz olmasıyla oluşan bir takım problemlerin birbirini takip etmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dışkılama dediğimiz insanın günlük ihtiyaçlarından biri olan durum kişiye göre değişiklik gösterebilir. Dışkı yediğimiz besinlerin midemizde sindirildikten sonra bağırsaklarımızdaki villus denen mikro tüysü yapılarla emilmesinin ardından zararlı ve gereksiz maddelerin atılmasına denir.

Günde 2 defa dışkılamanız ne kadar normalse 2 günde bir defa dışkılamanız da o kadar normaldir. Dışkılama olayı kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Kabızlığın sebeplerini iki ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar biyolojik sebepler ve psikolojik sebeplerdir.

Psikolojik Sebepler

Tuvalet alışkanlığı olarak titiz kişilerde kabızlık diğer insanlara oranla daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Ayrıca heyecan, üzüntü, korku gibi bir takım olaylar kabız olmanıza neden olabilecek önemli faktörlerdendir. Modern çağımızın önemli rahatsızlıklarından olan depresyonda kabızlığın önemli sebeplerindendir.

Biyolojik Sebepler

Kişinin kalsiyum seviyesinde ki yükselme ve troid bezlerinin düzensiz çalışması sonucunca kabızlık sıkça görülen sorunlardandır. Kalın bağırsak kanseri ve hemoroid sorunu yaşan kişilerinde kabızlık sorunu çekmesi olağandır. Kabızlık problemin çözülmesi için tüm bu problemlerin çözülmesi gerekir bunun yanında bitkisel ve doktorunuza danışabileceğiniz ilaçlarla kabızlık sorununuzu kolayca çözebilirsiniz. Peki nedir bu yöntemler?

Kabızlığın Tedavisi

Kabızlık yaşayan kişiler öncelikle posalı yiyecekler yemeli ve bol bol sıvı tüketmelidirler. Düzenli beslenme, tuvalet düzeni ve gün içinde yapılan fiziksel aktivitelerde kabızlık sorununu yenmenize yardımcı olacak etmenlerdendir. Tabi ki de öncelikli olarak bu sorunla karşılaşıldığında doktorunuza başvurmanız önerilir. Bunun yanında doktor imkânı bulamayanlar için birkaç bitkisel tavsiyede bulunalım.

  • Bir bardak sıcak su içine bir iki kaşık bal ilave edilerek aç karnına sabah ve akşam içilmesi kabızlığa iyi gelir.
  • Bir kaşık un kepeği gün içinde tüketildiğinde kabızlığa iyi gelecektir.

Yanıtla