Son Dönemlerin Tehlikesi “Blue Whale”

Son dönemlerde haberleri takip eden insanların büyük bir kısmı Mavi Balina yani Blue Whale oyununu mutlaka duymuştur. Ortaya çıktığı ilk zamanlarda yalnızca Rusya’da oynanmaya başlamış olsa da daha sonrasında Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkede birbiri ardına bu oyundan ötürü ölümler ortaya çıkmaya başladı. Şimdilerde Türkiye’de bu konunun çok fazla ön plana çıkmaya başlaması ile beraber gerek yetkililer gerekse anne babalar bu konuda çok daha dikkatli hale gelmeye başladılar.

Blue Whale Nasıl Oynanır?

Düşünülenin aksine Mavi Balina oyunu bilgisayara indirilerek ya da bir internet sitesine girilerek oynanılabilecek bir oyun değildir. Bu oyuna katılmak için bazı platformlara girilmesi gerekmekte. Daha sonrasında kişilerden istenilecek olan görevler ise ne yazık ki oldukça ciddi sonuçları beraberinde getiriyor.

Elde edilen bilgilere göre Mavi Balina oyununda 50 tane görev bulunmakta. Üstelik bu görevler her seferinde çok daha zor bir hale gelmiş oluyor. Ve en son görevde ne yazık ki oyunu oynayan kişinin hayatını sonlandırması isteniyor.

Genel olarak bu oyunu oynayan kişiler, ergen olarak da adlandırılan yaş grubundaki kişiler. Bu çocukların büyük bir kısmının ise psikolojik olarak oldukça ciddi sorunları var ve aileleri ile iletişimleri kopuk. Dolayısıyla kolayca etkileniyorlar ve iyi bir şey yaptıklarını düşünüyorlar. Oldukça hastalıklı bir düşüncenin ürünü olan bu oyuna karşı anne babaların dikkatli olması gerekmekte.

Yanıtla